Místo, kam jeden výlet nestačí

Místo, kam jeden výlet nestačí

Klasické rozhodování, jestli vyrazit do zahraničí nebo po Čechách, bylo letos menším dilematem než v minulých letech. I když je cestování do zahraničí v omezené míře možné, není tolik vyhledávané. O to většímu náporu čelí tradiční místa oblíbená mezi domácími turisty, jako jsou Bedřichov, Malá Skála, Máchovo jezero a hřebeny Krkonoš. Zároveň je důležité si uvědomit, že Jizerky a Český ráj nesmí trpět. Po květnovém uvolňování zahltily oblíbená turistická místa davy návštěvníků. Není divu. Po dlouhých dnech strávených na ose domov – práce – domov se stal výlet do přírody jasnou volbou. Liberecký kraj těží z krásné přírody a dobré dopravní dostupnosti z hlavního města. Zvýšená návštěvnost ale přináší nápor na přírodu a místní obyvatele. Cestovat v davu je nepříjemné i pro samotné cestovatele. Proto je potřeba nabídnout nové cíle a rozmělnit tím útok na tradiční turistické taháky. Je třeba podpořit alternativní nástupní místa na turistické trasy. Doplnit je navazující veřejnou dopravou tak, aby se navštěvovaná místa nezměnila v obří parkoviště. Nabídnout okruhy, které začínají v jednom místě a končí v jiném, kdy návštěvníci mají možnost se pohodlně dopravit zpět.

Přívětivá doprava pro turisty

Donedávna byla volba veřejné dopravy otázkou pohodlného spoje. Nyní to pro někoho může být i otázkou zdraví. Osobně bych si přála, aby veřejná doprava hrála při výletech čím dál silnější roli. Posílení spojů k turistickým cílům a nástupním místům umožní návštěvníkům zajímavé výlety bez stresu z parkování a nutnosti návratu na stejné místo.

Vítaný návštěvník

Musíme najít a propagovat místa, kde turista bude vítaným návštěvníkem nikoliv přítěží. Podporovat udržitelné chování provozovatelů služeb (např. recyklovatelné obaly ve stáncích), osvětu návštěvníků o chování v přírodě přístupnou, vtipnou formou. Nesmíme zapomínat na alternativní formy turistiky. Liberecký kraj má co nabídnout z vojensko-historického, architektonického i industriálního hlediska. Právě kombinace sportovních aktivit, krásné přírody s těmito cíli, dělá z Libereckého kraje místo, kam jednodenní výlet nestačí.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články