Mít tak zodpovědné vedení města ...

24. října 2019
Mít tak zodpovědné vedení města ...

Město má v majetku (krom jiného) skokanské můstky na Ještědu. Nyní zastupitelka za ANO (a současně manažerka TMR, která má areál na Ještědu v nájmu) Renata Balášová usilovně bojuje za investici do skokanských můstků.

Město má požádat o dotaci, kam stát dá 15 milionů, kraj 7,5 milionů a město také 7,5 milionů. Pokud by město mělo dostatek finančních prostředků, asi by v tom nebyl problém. Situace Liberce je ale jiná - peníze se hledají těžko na cokoliv.

Proto bylo příjemné překvapení, že se vedení města rozhodlo před týdnem peníze do můstků neuvolnít - viz zdroje:

Skokanské závody v Liberci jsou v ohrožení. Nemáme peníze, zní z radnice

(Liberecký Deník, 17. 10. 2019)

Liberec nemá peníze na modernizaci skokanských můstků

(RTM Plus, 17. 10. 2019)

Radní Liberce odmítli zažádat o dotaci na rekonstrukci můstků na Ještědu. Město nemá peníze na spoluúčast

(Liberecká Drbna, 16. 10. 2019)

Utekl týden, ve kterém se změnilo jen to, že vedení krajského úřadu rozhodlo navýšit svůj podíl na investici z 5 milionů na 7,5. Jenže - jestli máte dát o 2,5 milionů korun víc nebo míň, když nemáte ani 10 ani 7,5 navíc, je ve finále jedno. Takže by se dalo čekat, že zodpovědné vedení města řekne, že ani tuto částku prostě nemá a nemůže jí investovat.

Jenže ... Jak se SLK na městě v minulých dnech stavěli proti projektu, tak náhle otočili o 180° a horují za investice, na které město prostě nemá, ale peníze se prostě najednou “našly”. Kde, na úkor čeho - to jsme se nedozvěděli.

Výsledek jednání zastupitelstva - 24 hlasů pro s tím, že primátor si má promluvit s hejtmanem, jestli náhodou kraj nezaplatí celých 15 milionů. Co to ale znamená? Je to (možná trochu nadneseně) otázka jednoho telefonu - primátor zavolá hejtmanovi, ten řekne nenavýšíme a zůstane to tak jak původně SLK (před dnešním hlasováním) chtěli.

Jistě - jde jen o žádost o dotaci, jenže:

  • kde je nějaký rozpočtový výhled?
  • kde je seznam projektů, které jsou pro vedení města prioritou?
  • proč investovat do můstků, které liberecká veřejnost nevyužije a nedat peníze do opravy škol, chodníků, silnic atd.?
  • proč nejednat o tom, aby si můstky převzal kraj nebo Svaz lyžařů České republiky?
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Toulavé kočky: potřebujeme tři kroky k řešení

Toulavé kočky: potřebujeme tři kroky k řešení

Populace toulavých zvířat nejen v Česku, ale i v Evropě roste. Zatímco na opuštěné a toulavé psy je česká legislativa poměrně dobře připravena, stejně jako se řeší jejich nelegální množení v množírnách, kočky zůstávají stranou zájmu. V Evropě se nachází podle odhadů sto milionů volně se potulujících psů a dvojnásobný počet koček. V Česku pak podle některých údajů počet toulavých koček přesahuje třicet tisíc a roste geometrickou řadou. Jde ovšem o odhady, protože nástroje k evidenci koček chybí. Citelně to zasahuje útulky, které jsou plné zvířat, o které se nikdo nechce starat a s ohledem na množení koček nejen v množírnách, ale narozených „na ulici“ jde o předem prohranou bitvu. Útulky mohou praskat ve švech a koček bude stále přibývat.

Zálohování PET lahví naruší systém třídění odpadů a připraví obce o peníze

Zálohování PET lahví naruší systém třídění odpadů a připraví obce o peníze

Zavedení zálohového systému pro PET lahve naruší systém odpadového hospodářství a sníží motivaci obcí zlepšovat systémy třídění a dotřiďování. V současnosti se účinnost třídění zlepšuje a je vyšší než určené průběžné cíle. Osamocené řešení jednoho materiálu nabourá stabilitu systému třídění a připraví obce o peníze, které může použít pro rozvoj odpadového hospodářství.

Investice do škol jsou investicí do vzdělávání

Investice do škol jsou investicí do vzdělávání

V minulém týdnu jsem se byl podívat na průběh vybraných rekonstrukcí a modernizací škol Libereckého kraje. Průběžně se snažíme zlepšovat stav krajských budov, investovat do jejich rozvoje, řešíme havarijní a neuspokojivé stavy a často s využitím evropských prostředků modernizujeme školy a zázemí pro výuku.