Piráti v Libereckém kraji uspěli ve volbách. Po náročné kampani je však čeká to nejtěžší.

Piráti v Libereckém kraji uspěli ve volbách. Po náročné kampani je však čeká to nejtěžší.

Česká pirátská strana získala v Libereckém kraji celkem 13 zastupitelských mandátů. V České Lípě 7,99% (2 mandáty), v Jablonci nad Nisou 14,51% (5 mandátů), Semilech 5,92% (1 mandát), Turnově 9,57% (3 mandáty) a v Železném Brodě 6,24% (1 mandát). Navíc získala mandát další Pirátka na nezávislé kandidátce v obci Pulečný. Obsadili tak pozice ve všech zastupitelstvech kam podávali stranické kandidátky.

Tomuto úspěchu předcházela náročná kampaň a zapojení nebývalého počtu členů i příznivců. Piráti dokázali napříč krajem oslovit celou řadu vysoce kompetentních odborníků. To nejproblematičtější však přichází po volbách. Vyjednávání o povolební spolupráci s dalšími stranami budou velmi pravděpodobně obtížná a výsledek může být dosti nevděčný. Bude třeba nalézt konsenzus mezi pirátským programem a ochotou domluvit se.

Okolnosti glosuje krajský předseda Ondřej Kolek: „Pokud se nedohodnete, skončíte v opozici a někteří voliči budou zklamáni. Pokud se naopak dohodnete, bude tato dohoda zpochybňována konkurenty a opět některými voliči. Před největším rozporem budou stát Piráti v Jablonci nad Nisou. Naším cílem ale je pozitivně ovlivnit směřování naší země a musíme zvládnout i tuto náročnou část politiky. Politika v demokratickém uspořádání v sobě totiž nutně obsahuje kompromis“

Velmi náročná jednání již probíhají ve zmiňovaném Jablonci, kde Piráti skončili třetí za ODS a ANO. V Turnově a Železném Brodě půjdou zřejmě do opozice, zatímco v Semilech a v České Lípě je situace otevřená. Piráti vždy vyjadřovali ochotu spolupracovat s prodemokratickými stranami, jejichž zastupitelé na dané úrovni nejsou přesvědčivě podezřelí nebo dokonce pravomocně odsouzení zejm. za věci spojené s výkonem jejich funkce.

V roce 2014 získali Piráti v Libereckém kraji pouze 3 mandáty, dva v České Lípě a jeden v Mimoni.

(autor: Ondřej Kolek, předseda Krajského sdružení pro Liberecký kraj České pirátské strany)

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Investice do škol jsou investicí do vzdělávání

Investice do škol jsou investicí do vzdělávání

V minulém týdnu jsem se byl podívat na průběh vybraných rekonstrukcí a modernizací škol Libereckého kraje. Průběžně se snažíme zlepšovat stav krajských budov, investovat do jejich rozvoje, řešíme havarijní a neuspokojivé stavy a často s využitím evropských prostředků modernizujeme školy a zázemí pro výuku.

Piráty v Libereckém kraji do voleb povede Zbyněk Miklík

Piráty v Libereckém kraji do voleb povede Zbyněk Miklík

Piráty v Libereckém kraji do nadcházejících krajských voleb v roce 2024 povede Zbyněk Miklík. Mezi jeho priority patří energetická soběstačnost kraje s důrazem na obnovitelné zdroje energie, transparentní veřejné zakázky, uplatňování digitálních nástrojů pro efektivní fungování veřejné správy, hospodárné řízení investic a podpora sociálního podnikání a místních podnikatelů.