Primátor Liberce si přivlastňuje něco, o co se nezasloužil

Primátor Liberce si přivlastňuje něco, o co se nezasloužil

V letech 1997–2007 bylo město Liberec spoluinvestorem zhruba 44 bytových domů. V nich vzniklo cca 1200 bytů. Část z nich jsou tzv. sociální byty, ale převážná část bytových domů vznikla jako byty pro družstevní bydlení. Tehdy vznikala i jednotlivá bytová družstva.

Po 20 letech od kolaudace se městu postupně začala bytová družstva hlásit o převod domů do svého vlastnictví. Město se v této situaci obrátilo na advokátní kancelář Máchal & Bobek, ale nikoliv proto, aby byly bytovým družstvům a družstevníkům převedeny byty dle původní dohody zdarma nebo za 1Kč. Jak šel tedy čas s touto kauzou?

2019/11 – Interma byty a.s. podává návrh dohody o narovnání

Zastupitelé města byli emailem 6. června 2019 informováni o tom, že společnost Interma byty a.s. podala žalobu na město Liberec, kterou se domáhají vyjádření vůle soudem. V listopadu 2019 obdrželo vedení města „Návrh dohody o narovnání mezi společností Interma BYTY a SML“.

2020/02- Rada město projednává návrh dohody

Tento návrh projednala RM 4. února 2020 a usnesením č.123/2020{ve kterém pověřuje primátora statutárního města Liberec a náměstka primátora pro ekonomiku a majetkovou správu k dalšímu jednání se společností Interma BYTY a.s., akciová společnost v intencích způsobu stanovení nového spoluvlastnického podílu SML a možností další dispozice s tímto spoluvlastnickým podílem SML uvedených v kapitole 6 vyjádření k návrhu dohody o narovnání společnosti Interma BYTY a.s.

2020/05 – Rada města pověřuje AK Máchal & Bobek podáním žaloby

Rada města přijala usnesení 421/2020 kterým dává pokyn externí advokátní kanceláři k podání žaloby a k zahájení právních kroků vedoucích k podání žaloby na vydání bezdůvodného obohacení.

Starostové pro Liberec ústy p. Hrona na počátku tvrdili, že smlouvy jsou neplatné. Citováno ze zápisu zastupitelstva 28. května 2020:

Michal Hron (str. 18 zápisu ze zastupitelstva): „Především chci zareagovat na to, že smlouvy jsou neplatné z nějakých formálních důvodů. Není to přeci pouze ten formální důvod z titulu, že to nebylo zveřejněno, je to o 1 Kč, která neodpovídá ceně obvyklé. Je to v zákoně jasně napsané, když cena není zdůvodněna, je to neplatné.“*

2020/06 – Mimořádné a řádné zastupitelstvo města

Otázka převodu bytů se řešila také na mimořádném zastupitelstvu města v červnu 2020, kde mimo jiné primátor řekl:

Jaroslav Zámečník (str.24 zápisu ze zastupitelstva): „Já jsem dnes zastupitelům přeposlal stanovisko ombudsmana JUDr. Křečka, který se již před časem vyjadřoval k těmto daňovým záležitostem. A z něj, aspoň tedy pro mě, jasně vyplývá, že při symbolickém nebo bezúplatném převodu za 1 Kč, bohužel, bude muset bytové družstvo zaplatit 19% daň.“*

Na řádném zasedání zastupitelstva města mluvil primátor Zámečník o inspiraci Jabloncem.

Jaroslav Zámečník (str.28 zápisu ze zastupitelstva): „Ano, ohledně investic do okolí, to jsem načerpal, když jsme byli s RNDr. Hronem v Jablonci nad Nisou, kde jsem mluvil s panem primátorem RNDr. Čeřovským a panem náměstkem Ing. Kouřilem, tzn. za ODS a za ANO, tam říkali, budeme mít dohodu s družstevníky u nás, je to částka 80–120 tis. Kč a slíbili jsme družstevníkům v Horní Proseči, že to budeme investovat zpátky do Horní Proseče“.*

Družstevníci se nedali, spojili se (a to nejen v Liberci, ale i v dalších městech) a společně začali řešit svojí situaci s premiérem, Ministerstvem financí, Ministerstvem pro místní rozvoj a Ministerstvem vnitra.

Liberecký kraj přišel se zákonodárnou iniciativou, kterou navrhl změnit zákon č. 211/2000, to je zákon o státním fondu podpor investic, zákon č. 128/2000, zákon o obcích, zákon č. 131/2000, zákon o hlavním městě Praze a zákon o daních z příjmů č. 586/1992. Zákony se ale zatím nezměnili …

Tato iniciativa kraje ale družstevníky neuspokojila a v říjnu 2020 se sešli s ministryní Klárou Dostálovou a a výsledkem jejich aktivity a aktivity JUDr. Hany Kordové Marvanové a Mgr. Zdeňka Joukla je Společné stanovisko Ministerstva vnitra, Ministerstva financí a Ministerstva pro místní rozvoj{:target="_blank"}. Je nezpochybnitelné, že nebýt aktivity družstevníků a jejich právních zástupců, nemuselo by se toto stanovisko vůbec narodit.

Jako Piráti nemáme problém pochválit současné vedení města za něco, co bude jejich dílem a povede ku prospěchu obyvatel. Je ale potřeba říci, že vyjádření pana primátora na Facebooku je naprosto nepravdivé:

Jaroslav Zámečník (Facebook Náš Liberec): „Stanovisko je na světě díky snaze Starostů prosadit legislativní iniciativou v září 2020 změny 4 zákonů. Cílem bylo, aby družstevníci dostali majetek města zdarma a nemuseli platit daň z bezplatného příjmu.“

Společné stanovisko je na světě díky neutuchající aktivitě družstevníků nejen z Liberce, ale celé ČR a jejich právních zástupců. Zákonodárná iniciativa kraje v tomto procesu nesehrála žádnou roli, neboť zákony, které byly touto iniciativou dotčeny zůstávají zatím nezměněny.

V dubnovém zpravodaji na str. 16 se je pak další vyjádření pana primátora: „Dát na výkřiky některých zastupitelů typu „neplatné smlouvy se mají dodržovat“, by znamenalo zděděný právní svinčík po předchozích vedeních jen zakonzervovat a  čekat, až se v  budoucnu opět vyvalí.“

Společné stanovisko tří ministerstev říká totéž, co říkali zastupitelé ve svých „výkřicích“ jak to označil pan primátor – totiž to, že smlouvy se mají dodržovat a že smlouvy uzavřené před 20ti lety je třeba posuzovat tehdejší platnou legislativou. A smlouvy byly – dle tehdejší legislativy – platné a uzavřené tak jak měly být.

Pro dokreslení situace pak nabízíme dva grafy, které asi vnáší do celé situace dostatečně výmluvný vhled.

Graf majetkového podílu na jednom bytu.

Graf majetkového podílu na jednom bytu v roce 2000.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Toulavé kočky: potřebujeme tři kroky k řešení

Toulavé kočky: potřebujeme tři kroky k řešení

Populace toulavých zvířat nejen v Česku, ale i v Evropě roste. Zatímco na opuštěné a toulavé psy je česká legislativa poměrně dobře připravena, stejně jako se řeší jejich nelegální množení v množírnách, kočky zůstávají stranou zájmu. V Evropě se nachází podle odhadů sto milionů volně se potulujících psů a dvojnásobný počet koček. V Česku pak podle některých údajů počet toulavých koček přesahuje třicet tisíc a roste geometrickou řadou. Jde ovšem o odhady, protože nástroje k evidenci koček chybí. Citelně to zasahuje útulky, které jsou plné zvířat, o které se nikdo nechce starat a s ohledem na množení koček nejen v množírnách, ale narozených „na ulici“ jde o předem prohranou bitvu. Útulky mohou praskat ve švech a koček bude stále přibývat.

Zálohování PET lahví naruší systém třídění odpadů a připraví obce o peníze

Zálohování PET lahví naruší systém třídění odpadů a připraví obce o peníze

Zavedení zálohového systému pro PET lahve naruší systém odpadového hospodářství a sníží motivaci obcí zlepšovat systémy třídění a dotřiďování. V současnosti se účinnost třídění zlepšuje a je vyšší než určené průběžné cíle. Osamocené řešení jednoho materiálu nabourá stabilitu systému třídění a připraví obce o peníze, které může použít pro rozvoj odpadového hospodářství.

Investice do škol jsou investicí do vzdělávání

Investice do škol jsou investicí do vzdělávání

V minulém týdnu jsem se byl podívat na průběh vybraných rekonstrukcí a modernizací škol Libereckého kraje. Průběžně se snažíme zlepšovat stav krajských budov, investovat do jejich rozvoje, řešíme havarijní a neuspokojivé stavy a často s využitím evropských prostředků modernizujeme školy a zázemí pro výuku.