Petr Židek (ODS) ve svém článku o stavu bazénu v ZŠ Švermova uvedl několik věcí, které je nutno uvést na pravou míru. Takže – pojďme se podívat na fakta, která budou jistě zajímavá.
Bazén je zavřený 9 let
Pravda, bazén je zavřený opravdu dlouho – leč k zavření došlo v době, kdy vládla v Liberci ODS a ČSSD. Zavření ale předcházela řada indicií, že by k tomu mohlo dojít – tak proč tehdy ODS nepodnikla nic proti tomu, aby se tak stalo? Proč v té době ODS nepodnikla žádné kroky, aby bazén na škole dál fungoval?
Kritický stav bazénu
Petr Židek mimo jiné píše: „Situace by nemusela být tak kritická, pokud by někdo myslel dopředu a udělal potřebné kroky k tomu, aby se mohla rekonstrukce realizovat.“
Nepochybně ano – ale. Po komunálních volbách 2010 sice byla půl roku u vlády koalice ZPL, ČSSD a LO, která ale skončila dřív, než mohla něco udělat kvůli neshodám ohledně rekonstrukce lázní na galerii.
Pak vládla menšinová vláda ČSSD, LO a VV s podporou ODS (ve všech klíčových rozhodnutích) a toto vedení za 3,5 roku s bazénem také nic neudělalo. Pravda, proběhla dostavba městského bazénu, ale už tehdy jsem upozorňoval na to, že je tu několik školních bazénů, které potřebují výrazně menší investice (šlo o bazény ZŠ Ještědská, ZŠ Sokolovská a ZŠ Dobiášova). Základní oprava všech tří bazénů by v té době nemusela přesáhnout 5 – 6 milionů korun. Nestalo se …
Rekonstrukce městského bazénu
Nikdo nezpochybňuje, že městský bazén potřebuje rekonstrukci. Za minulého vedení (ZPL, ANO) přicházely na světlo různé zprávy – od 350 milionů víc až po rozšíření bazénu (cca 700 milionů). Rekonstrukce bazénu v ZŠ Švermova měla být „nultá varianta“ rekonstrukce – od které ale současné vedení města upustilo poté, co po volbách vyšel odhad rekonstrukce bazénu na Františkově na 70 až 80 milionů, ačkoliv před volbami se hovořilo o částce poloviční.
Částky za rekonstrukci se liší zejména v závislosti na typu vany. Není bez zajímavosti, že současná ocelová vana je vyrobena z lodí, které měl kdysi odebrat SSSR. Šlo o celkem 10 lodí, které ale nikdy neodebral. Z nich pak byly vyrobeny například školní bazény a z kapitánských můstků místa plavčíků. Piráti přicházejí s možností opravy současné vany, která je ve velmi dobrém stavu a její oprava by stála minimum (1,5 milionu), dále s variantou nové nerezové vany (4 miliony) a betonové vany (5,5 – 6 milionů). Na typu vany závisí mimo jiné také rozsah demoličních prací, které pak celou rekonstrukci také prodražují.
Nečinnost minulého vedení
Není pravda, že by minulé vedení města nic nepodniklo ohledně bazénu na ZŠ Švermova – minimálně to, že počítalo s jeho rekonstrukcí jako s nultou etapou rekonstrukce městského bazénu.
Na začátku volebního období 2014 – 2018 se řešily jiné věci (například územní plán, regulace hazardu atd.) a na bazén (městský i ten na Františkovu) došlo bohužel až na konci, kdy koalice už vlastně koalicí nebyla
Finance na rekonstrukci
Pan Židek píše: „V rozpočtu na rekonstrukci není ani koruna.“ Ano, rozpočet na rok 2019 s opravou bazénu na ZŠ Švermova nepočítá, ten ale sestavovalo už nové vedení města (konkrétně pan Karban (ANO) a nikoliv pan Korytář nebo minulé vedení města).
A co možnost získat dotaci na opravu? Co možnost získat dotace přes sportovní oddíl? Co Norské fondy? Zabývalo se současné vedení města vážně všemi variantami, jak získat peníze?
Lepší než kritika jsou činy
Piráti (ač nejsou v zastupitelstvu) přicházejí místo výmluv a kritiky minulého vedení s řešením. Máme připraveny 3 varianty rekonstrukce bazénu na ZŠ Švermova, které představíme zástupcům města na schůzce tento týden. Varianty se pohybují od 48 do 55 milionů korun za rekonstrukci.
Spolupracujeme se sportovními oddíly a snažíme se najít cesty pro rekonstrukci bazénu a současně co nejmenší dopad na rozpočet města v tomto roce.
Věříme, že se současné vedení města (včetně zástupců ODS) přestane už vymlouvat na své předchůdce a přejde od toho proč to nejde k tomu jak to udělat – protože KDO NECHCE, HLEDÁ DŮVODY, KDO CHCE, HLEDÁ ZPŮSOBY.