Trochu oprášit kabát jarní přírodě

14. dubna 2019
Trochu oprášit kabát jarní přírodě

Ve slunečném počasí prvního dubnového víkendu proběhla celorepubliková akce Ukliďme Česko, ke které se připojili také Piráti Libereckého kraje. V šesti lokalitách (Liberec, Jablonec, Železný Brod, Semily, Turnov, Hodkovice nad Mohelkou, region Podralsko) se pirátských úklidových akcí zúčastnilo dohromady 64 dospělých a 26 dětí v doprovodu 9 psích přátel.

I na menších akcích se počet naplněných pytlů blížil desítce, na větších bylo odpadu doslova nepočítaně - vrchovatý kontejner a víc. Mezi kuriozní nálezy patřily třeba dva dětské kočárky, sada hrnců, psí pelech, sekačka či svetr, skrz nějž už vyrážely na světlo pampelišky.

Pokaždé zůstává rozum stát nad tím, co všechno jsou lidé schopni pohodit do přírody. A jaké neskutečné množství nepořádku se sesbírá na pár kilometrech úklidové akce - i když se zrovna nejedná o úklid letité černé skládky, ale třeba o výletní stezku podél řeky. Na druhou stranu je optimistické sledovat, jak se pirátští i nepirátští nadšenci, důchodci i malé děti, každý rok s chutí pouští do zútulnění kousků přírody, ačkoli práce je to těžká a leckdy nehezká.

Děkujeme dobrovolníkům, kteří se připojili nejen k pirátským úklidům. Také městům za spolupráci s odvozem odpadu. A v neposlední řadě organizátorům projektu Ukliďme Česko za inspiraci k velkému jarnímu úklidu.

Fotografie z celého kraje

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Investice do škol jsou investicí do vzdělávání

Investice do škol jsou investicí do vzdělávání

V minulém týdnu jsem se byl podívat na průběh vybraných rekonstrukcí a modernizací škol Libereckého kraje. Průběžně se snažíme zlepšovat stav krajských budov, investovat do jejich rozvoje, řešíme havarijní a neuspokojivé stavy a často s využitím evropských prostředků modernizujeme školy a zázemí pro výuku.

Piráty v Libereckém kraji do voleb povede Zbyněk Miklík

Piráty v Libereckém kraji do voleb povede Zbyněk Miklík

Piráty v Libereckém kraji do nadcházejících krajských voleb v roce 2024 povede Zbyněk Miklík. Mezi jeho priority patří energetická soběstačnost kraje s důrazem na obnovitelné zdroje energie, transparentní veřejné zakázky, uplatňování digitálních nástrojů pro efektivní fungování veřejné správy, hospodárné řízení investic a podpora sociálního podnikání a místních podnikatelů.