Do voleb v Libereckém kraji je vede Zbyněk Miklík. Poslední čtyři roky nese odpovědnost za hospodaření kraje, veřejné zakázky, majetek a informatiku. Jde ostatně o oblasti, kterým se úspěšně věnoval v byznysu, kde působil před vstupem do politiky. Dnes žije v Turnově, ale pochází z jižní Moravy, vystudoval provozně ekonomickou fakultu a fakultu informatiky Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Do politiky vstoupil kvůli nespokojenosti s větou „nějak bylo a nějak bude“. Zkušenosti z radnice v Turnově ho naučily, že se nic nestane samo a hned, ale je potřeba dojít k cíli postupnými kroky. Neslibuje vzdušné zámky, ale poctivou práci, která řeší problémy našeho kraje, při které nesleduje osobní prospěch. Ať už jde o transparentní a zodpovědné hospodaření, otevřené zadávání veřejných zakázek, energetickou soběstačnost, smysluplnou výstavbu s architektonickou hodnotou nebo digitalizaci a elektronizaci chodu krajského úřadu především dovnitř, ale i navenek.

„Uplynulé roky ve vedení kraje dokládají, že umíme naše programové priority přetavit do konkrétních kroků, které lidem zlepšují život. Hospodaření kraje umožňuje investovat do veřejných služeb, běží velké i menší investice ve zdravotnictví, školství, sociálních službách, kultuře, podporujeme modro-zelenou infrastrukturu a opatření pro rozvoj krajiny. Zvládli jsme energetickou krizi. Digitalizujeme a otevíráme data úřadu veřejnosti,“ shrnuje Zbyněk Miklík první působení pirátských zastupitelů na kraji. Dodáme k tomu, že za ty čtyři roky s nimi není spojena žádná korupční kauza.

Energetická soběstačnost

Když se Zbyňkem probíráte jeho priority, hned začne mluvit o energetické soběstačnosti. Spotřeba energií tvoří podstatnou část v krajském rozpočtu a v okamžiku, kdy i kvůli závislosti na fosilních zdrojích z Putinova Ruska vystřelily do oblak, se energetika dostala do popředí. Trápila nejen lidi, ale i veřejné rozpočty. Už před krizí se řešily energetické úspory a chytré řízení energií, ale v posledních dvou letech se začalo naplno šlapat do obnovitelných zdrojů energie. Na střechy budov kraje se instalují fotovoltaické elektrárny, v přípravě je ambiciózní projekt fotovoltaické elektrárny na ploše bývalého vojenského letiště v Ralsku. Mohla by pokrýt dvojnásobek spotřeby kraje a jeho příspěvkovek. A tu druhou půlku bude moci sdílet s dalšími organizacemi v okolních obcích. „Proč s tím kraj nezačal už dříve? Než se do něčeho pustíme, musíme vědět, že to má smysl. Instalovat na střechy bezhlavě jeden solární panel za druhým jen proto, že je to zrovna trend nebo na to dostaneme dotaci, aniž bychom měli spočítanou ekonomickou návratnost, smysl nedává,“ říká Zbyněk.

Otevřený kraj

Stejně se dívá i na veřejné zakázky a přípravu investic. Všichni mají mít stejné podmínky. Zbyněk navíc zavedl cílené oslovování místních podnikatelů, aby se vůbec dozvěděli, že se nějaké výběrové řízení chystá. Taky se mu dařilo uplatňovat otevřené nástroje pro výběr firem a připravit e-shop na nákup IT pro kraj a jeho organizace, Liberecký kraj za to v roce 2023 získal ocenění Inovátor roku. Podobný důraz klade na digitalizaci fungování úřadu a zveřejňování údajů a dat, i když je to občas nekončící souboj. Piráti totiž nebudou rozhodovat za vašimi zády!