Zpráva z březnového Zastupitelstva Libereckého kraje

Zpráva z březnového Zastupitelstva Libereckého kraje

I poslední březnové úterý se sešli naši zastupitelé na dalším zasedání zastupitelstva Libereckého kraje, aby společně hlasovali o programových bodech.

Jedním z důležitých bodů, které předkládal radní za Piráty Václav Židek, bylo zřízení fondu Turow Libereckého kraje. Fond bude spravovat částku 844 milionů, kterou kraj obdržel od polské vlády a společnosti PGE na kompenzaci dopadů těžby dolu Turów. Žadateli o prostředky z fondu mohou být obce nebo vodohospodářské společnosti. Pirátský náměstek hejtmana Zbyněk Miklík odůvodnil před přítomnými, proč zřízení fondu nepodpoří. Zásadní problém vidí v nevyužití úroků z částky. Peníze na účtech kraje jsou úročeny sazbou 3,5 procent, u fondu Turow se tak ročně jedná o částku 30 mil. Kč. Náměstek Miklík by tyto peníze nevracel zpět do fondu, ale využil by je pro jiné priority. U ostatních účtů kraje jsou také výnosy z úroků běžně zapojeny do rozpočtu kraje. S ohledem např. na rostoucí ceny energií to vnímá jako zásadní položku. Václav Židek na obhajobu svého bodu zmínil, že se jedná o prostředky velmi účelově vázané a z toho důvodu by i jejich úroky by měly být využity na stejný účel. Zbyňka Miklíka podpořila v jeho rozhodnutí i pirátská zastupitelka Daniela Weissová, naopak hejtman Martin Půta podpořil znění bodu tak, jak bylo předloženo, protože se jedná o výsostně politickou otázku, ve které bylo zapojeno vyjednávání dvou vlád. Vznik fondu Turow byl zastupiteli schválen.

Náměstek Zbyněk Miklík v dalším bodu komentoval navýšení výdajů na energie v rozpočtu 2022 o částku 47 757 000 Kč. Dále zmínil, že kraj nyní čeká nákup energií – elektřiny a plynu - pro rok 2023. V dubnu jsou připravené předběžné tržní konzultace se všemi významnými dodavateli. Predikce nákladů na energie pro rok 2022 je 177 mil. Kč, na rok 2023 je to o 200 mil. Kč více. Kraj aktuálně stojí před otázkou, kde a z jakých zdrojů finanční prostředky vzít.

Závěrem hejtman Martin Půta informoval o vývoji uprchlické situace. Kraj nadále rozšiřuje ubytovací kapacity. Řeší se soulad s navazujícími veřejnými službami a vznik mobilního městečka.

Do závěrečné diskuze se zapojila i pirátská zastupitelka Daniela Weissová. Poděkovala všem, co se empaticky zapojili do pomoci. Zdůraznila, že nesouhlasí s výstavbou mobilního městečka. Chtěla by se vyhnout vytvoření ghetta – sociálně vyloučené lokality na očích veřejnosti – a naopak apelovala na snahu zapojit příchozí do normálního bydlení, práce a škol. Zbyněk Miklík také okomentoval ubytovací možnosti. Kraj není schopen připravit ve svých objektech více než 400-450 míst. Ubytovací krizi očekává hlavně na začátku turistické sezóny, proto plánuje vybudování ubytovacích kapacit v budově bývalého Skloexportu, kde by mohlo vzniknout až 500 míst.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Toulavé kočky: potřebujeme tři kroky k řešení

Toulavé kočky: potřebujeme tři kroky k řešení

Populace toulavých zvířat nejen v Česku, ale i v Evropě roste. Zatímco na opuštěné a toulavé psy je česká legislativa poměrně dobře připravena, stejně jako se řeší jejich nelegální množení v množírnách, kočky zůstávají stranou zájmu. V Evropě se nachází podle odhadů sto milionů volně se potulujících psů a dvojnásobný počet koček. V Česku pak podle některých údajů počet toulavých koček přesahuje třicet tisíc a roste geometrickou řadou. Jde ovšem o odhady, protože nástroje k evidenci koček chybí. Citelně to zasahuje útulky, které jsou plné zvířat, o které se nikdo nechce starat a s ohledem na množení koček nejen v množírnách, ale narozených „na ulici“ jde o předem prohranou bitvu. Útulky mohou praskat ve švech a koček bude stále přibývat.

Zálohování PET lahví naruší systém třídění odpadů a připraví obce o peníze

Zálohování PET lahví naruší systém třídění odpadů a připraví obce o peníze

Zavedení zálohového systému pro PET lahve naruší systém odpadového hospodářství a sníží motivaci obcí zlepšovat systémy třídění a dotřiďování. V současnosti se účinnost třídění zlepšuje a je vyšší než určené průběžné cíle. Osamocené řešení jednoho materiálu nabourá stabilitu systému třídění a připraví obce o peníze, které může použít pro rozvoj odpadového hospodářství.