Těžba v polském hnědouhelném dole Turów může významně poškodit životní prostředí, uvedl Vojvodský správní soud ve Varšavě v odůvodnění předběžného opatření z 31. května 2023. Tím byla pozastavena účinnost rozhodnutí o dopadech dolu na životní prostředí (EIA) a bez něj nejde v podstatě vydat povolení k těžbě. De facto tím je pozastavené samotné povolení k těžbě do roku 2044.

Těžba v polském hnědouhelném dole Turów může významně poškodit životní prostředí, uvedl Vojvodský správní soud ve Varšavě v odůvodnění předběžného opatření z 31. května 2023. Reagoval tak na žalobu ze strany německé Žitavy, české a německé pobočky Greenpeace a Nadace Frank Bold. Předběžným opatřením byla pozastavena účinnost rozhodnutí o posouzení dopadů dolu na životní prostředí (EIA). Bez něj nejde v podstatě vydat povolení k těžbě. De facto tím je pozastavené samotné povolení k těžbě do roku 2044.

Měli bychom požadovat dodržení mezivládní dohody tak, jak je napsána a podepsána, pokud by došlo ke zrušení celého povolení a muselo by se postupovat od začátku, jistě bude velmi komplikované navázat na aktuální povolení těžby a tedy by došlo k porušení dohody. Vláda by měla začít jednat, co v takovém případě bude krok české strany“ vyzývá Václav Židek, člen rady Libereckého kraje pro životní prostředí a zemědělství (Piráti), vládu České republiky, aby neprodleně v této věci zahájila jednání s Polskem. Na takovou situaci totiž pamatuje i česko-polská mezivládní dohoda, v níž se píše: „Polská strana zajistí, aby důl Turów vždy disponoval rozhodnutím upravujícím těžební činnost, které je v souladu s právním rámcem poskytujícím dotčené veřejnosti právo podat podnět k soudnímu přezkumu. Tento přezkum bude proveden v souladu s právem Evropské unie. Polská strana bude prostřednictvím zmocněnců informovat českou stranu o zahájení řízení nebo jiných změnách v řízení, včetně rozhodnutí správních orgánů a soudů, a to do deseti pracovních dnů ode dne, kdy polská strana obdrží příslušné informace.

Dosavadní vyjádření polských politiků uzavření Turówa v podstatě ze dne na den odmítají. S odkazem na „energetickou bezpečnost“ a „nepravdivost argumentů“, dokonce zazněla slova o tom, že soud „naplňuje cizí zájmy“. Polská těžební společnost PGE se hodlá proti rozhodnutí odvolat.

Piráti zastávají názor, že v demokratickém státě je moc soudní nezávislá od moci výkonné, má a musí být nestranná, protože jinak nelze dosáhnout spravedlnosti.

„Také bych rád vysvětlil, že pokud řízení o dopadech na životní prostředí vyhodnotí proveditelnost nějaké činnosti (těžby, stavby, výroby apod.), tak to v žádném případě neznamená, že taková činnost nemá dopady na životní prostředí. Jen je aktuálně společensky přijatelný dopad na životní prostředí poměřený s ekonomickými zájmy, zákony a normami, které aktuálně platí,“ komentuje radní Židek nedávné vyjádření premiéra ČR. „Míra společenské citlivosti na poškozování lidského zdraví a zhoršování stavu životního prostředí se zvyšuje a je to tak dobře. Lidé chápou, že o jejich zdraví a budoucí kvalitě života rozhoduje stav životního prostředí. Dá se očekávat, že normy se v čase budou dále zpřísňovat, protože dopady do životního prostředí jsou převážně kumulativního charakteru.“.