Liberecký kraj má v plánu vybudovat fotovoltaickou elektrárnu na ploše bývalého vojenské letiště v Ralsku-Hradčanech. Po přípravách a studii proveditelnosti byly spuštěny takzvané předběžné tržní konzultace, které představují možnost, jak transparentně projednat s možnými zájemci přípravu projektu. Nejde totiž o maličkost – instalovaný výkon elektrárny by mohl být až 104 MWp a odhadované náklady se pohybují mezi dvěma a třemi miliardami korun. Jde o investici, která změní energetickou budoucnost Libereckého kraje. Sníží platby kraje za energie, posune jej v energetické soběstačnosti a udržitelnosti a dá nové využití letitému brownfieldu.
Na páté letošní jednání Zastupitelstva krajev úterý 28. května 2024 předkládá Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana, materiál, který shrnuje výsledky předběžných tržních konzultací. I s ohledem na to, že se kolem přípravy tohoto projektu tvoří nejrůznější představy, dané i tím, že se o projekt z blíže neznámého důvodu zajímala Policie České republiky, chceme, abyste se s nimi mohli seznámit i lidé v kraji, stejně jako jsme to učinili před měsícem v článku shrnujícím přípravy před vyhodnocením předběžných tržních konzultací.
V předběžných tržních konzultacích zájemci představili, co kraji mohou nabídnout z hlediska inženýringu, projektování, výstavby, financování a provozování velké fotovoltaické elektrárny. „My je naopak informovali o tom, co jsme schopní jim nabídnout v rámci případného vypsání veřejné zakázky,“ dodal náměstek Miklík.
Předběžné tržní konzultace byly vypsány 5. října 2023 a mohly se do nich přihlásit potenciální dodavatelé, pokud splnili vstupní kvalifikaci. Byly to původně Greenbuddies; Greenbuddies Energy CZ; SOLARINVEST – GREEN ENERGY; Enery Solar CZ 2; SOLAR GLOBAL; ČEZ Obnovitelné zdroje; Solartec; SOLEK HOLDING SE; Decci project; EKOTECHNIK Czech; JUFA; nanosun; Photon Energy Solutions; E.ON Energie; Pražská plynárenská; SOLIDSUN; 8m group; Solární asociace, spolek Komora obnovitelných zdrojů energie Cech akumulace a fotovoltaiky.
„Nicméně jsme tento počet zredukovali na pět uchazečů, jelikož ostatní nesplnili podmínky ve formě minimálně jedné zakázky za posledních 5 let spočívající v projektové a inženýrské činnosti na výstavbu pozemní instalace fotovoltaické elektrárny v České republice, a to o předepsané velikosti. Neznamená to tedy, že tyto společnosti vůbec nemají zkušenosti s výstavbami FVE, nicméně ne v takovém rozsahu,“ dodal Miklík.
Zůstaly tak Greenbuddies s.r.o.; ČEZ OZE a.s.; sdružení STRABAG a.s. + KASKA s.r.o.; SOLEK Czech Services s.r.o; Opuncie a.s. (jako konsorcium tvořené Opuncie a.s., Entauri Trading s.r.o., SUDOP PRAHA a.s., EKOTECHNIK Czech, s.r.o. a GMtech, s.r.o.).
„Poté pokračovala osobní setkání a také jsme těmto potenciálním zájemcům zasílali otázky k zodpovězení. Obdrželi jsme však opakovaně zamítavé stanovisko k připojení do distribuční sítě. Abychom nyní mohli dále postupovat, musíme si připojení lokality k síti vyjasnit, protože na něm celý projekt stojí a padá. Rezervovat si výkon by nám pomohlo zvýšit atraktivitu celého projektu a mohlo by se do něj přihlásit více zájemců. Navíc by všichni měli stejnou výchozí pozici a nedisponovali vůči kraji jakoukoli výhodou. Uvažujeme proto nyní o dalším kole PTK, které by byly zaměřené výhradně na tuto problematiku,“ doplnil Miklík.
Subjektům byly zaslány otázky k zodpovězení 4. 1. 2024. Kraj neobdržel odpovědi od Opuncie a.s. Na základě vyhodnocení odpovědí zbývajících účastníků byla uspořádána osobní setkání ve dnech 7. 3. a 11. 3. 2024, kde byly odborným poradcem kladeny doplňující dotazy k zaslaným odpovědím pro jejich rozšíření a ucelení, které kraj obdržel 25. 3. 2024.
12. 4. 2023 byl krajem zaslán požadavek odbornému poradci o rozšíření vyhodnocení včetně informace o zamítnutí připojení k distribuční síti. Konečné doporučení a závěry v dalším postupu na základě výstupů z předběžných tržních konzultací a na základě doplňujících požadavků kraje bylo obdrženo dne 7. 5. 2024.
Pracovní skupina FVE Ralsko byla informována o průběhu a ukončení druhého kola PTK, tj. po osobních jednáních s představiteli společností, 12. 3. 2024 a po obdržení finálních výstupů se konalo jednání pracovní skupiny dne 15. 5. 2024, kde byla skupina obeznámena i s celkovým vyhodnocením obou kol PTK včetně závěrů a doporučení, které LK dostal od odborného poradce. Na jednání mohli členové skupiny podávat doplňující otázky.
Detailní informace, vyhodnocení konzultací a doporučení najdete v přílohách níže.
Výstupy k ekonomickému modelu výstavby a provozu FVE:
- Liberecký kraj vlastní a využívá/obchoduje, dodavatel staví a servisuje
- Liberecký kraj pronajímá pozemky, případně v kombinaci nakupuje část elektrické energie formou Power purchase agreement
- Kombinovaný model (LK vlastní FVE na části pozemku, zbylou část pronajímá, dodavatel „developuje“, staví a servisuje obě FVE
Výstupy k zadávacímu řízení:
- Otevřené nebo užší řízení
- Jednací řízení s uveřejněním
- Řízení se soutěžním dialogem
- Koncesní řízení
S ohledem potřebu zajistit vyvedení výkonu je kraji doporučeno přednostně pokračovat ve snaze zajištění připojení lokality v režii kraji. Dosažení rezervace výkonu (a ideálně současná změna územního plánu umožňující výstavbu FVE) by zvýšily atraktivitu / proveditelnost projektu jako takového a soběstačnost krajem v rámci zadávacích řízení. Tzn. bylo by možné očekávat zvýšený zájem / okruh dodavatelů pro kteroukoliv variantu zvoleného postupu, kteří by měli stejnou výchozí pozici a nedisponovali vůči jakoukoli výhodou.
Vzhledem k opakovanému dosavadnímu neúspěchu Libereckého kraje zajistit vyvedení výkonu z lokality do distribuční soustavy na základě standardizované žádosti o připojení se jeví jako vhodné provést další PTK koncentrovanou na tuto problematiku. V rámci PTK lze přitom jednat s osobami, které by potenciálně mohly zajistit připojení FVE k distribuční síti, a to jak se samotnou společností ČEZ Distribuce (např. o možnosti připojení lokality již na hranici pozemku Libereckého kraje díky rozšíření stávající distribuční soustavy a navýšení její připojovací kapacity), tak s případnými dalšími subjekty, které mají se společností ČEZ Distribuce uzavřenou smlouvu o budoucím připojení a rezervovanou připojovací kapacitu z důvodu nerealizace svých projektů nevyužijí. Tyto subjekty je možné oslovit adresnou (pokud budou známy) nebo veřejnou (pokud nebudou známy) výzvou k účasti v PTK. Následně by byly výsledky PTK zohledněny a promítnuty do dosavadních zjištění, variant a doporučení.