Piráti si zvolili kandidáty do krajských voleb v Libereckém kraji, lídrem je Zbyněk Miklík

Piráti si zvolili kandidáty do krajských voleb v Libereckém kraji, lídrem je Zbyněk Miklík

Piráti se po celostátním fóru strany v Ostravě soustředí na blížící se podzimní krajské volby, v nichž chtějí uspět také v Libereckém kraji. Z hlasování zatím vzešlo deset kandidátů jejichž lídrem se stal turnovský radní, specialista a školitel v oblasti veřejných zakázek Zbyněk Miklík.

Kandidátní listina aktuálně vypadá takto:

  1. Zbyněk Miklík
  2. Václav Židek
  3. Jarmila Valešová
  4. Jan Tempel
  5. Daniela Weissová
  6. Marek Förster
  7. Ondřej Víteček
  8. Ondřej Novosad
  9. Helena Vondráková
  10. Petr Vyhnal

(další místa budou obsazena následnou volbou koncem ledna 2020)

První pětka kandidátské listiny pro krajské volby 2020 v Libereckém kraji

Turnovský zastupitel a radní Zbyněk Miklík (1975) byl za lídra do krajských voleb zvolen pro své manažerské a analytické dovednosti. Ty prokazuje jak ve svém profesním působení specialisty a školitele v oblasti veřejných zakázek, ale také v práci pro město. Nebojí se zastávat objektivní kritický postoj i vůči rozhodnutím kolegů v rámci koalice, ale zároveň aktivně přistupuje k hledání hledání kompromisů. Jeho prioritami jsou otevřenost a srozumitelnost komunální politiky, transparentnost veřejných zakázek, rovný přístup a příležitosti, stejně jako eGovernment a online úřad. Z dalších témat, kterými se Zbyněk zabývá můžeme jmenovat vodohospodářství (VHS Turnov), podpora sportovních aktivit, zejména u mládeže a otevřené dotační tituly sportovním spolkům. Je ženatý a otcem dvou dětí.

Václav Židek (1980) je vedoucím Krajského expertního týmu pro dopravu a 1. místopředsedou místního sdružení Pirátů v České Lípě. V profesním životě podniká jako provozovatel e-shopu. Na krajské úrovni by se chtěl zabývat transparencí finančních toků, zejména v souvislosti s dopravní problematikou. Jeho cílem je umožnit veřejnou kontrolu těchto toků a zefektivnit jejich využití. Chce se zasadit nejen o smysluplné investice této celé třetiny krajského rozpočtu do infrastruktury a dopravních staveb, ale i do tzv. modro-zelené infrastruktury, řešící urbanistické a klimatické problémy s ohledem na harmonii městského prostředí a přírody. V neposlední řadě klade Václav důraz na eGovernment a rád by viděl veškerá data, analýzy a podobně veřejně přístupné. Aktivně vystupuje proti netransparentním výběrovým řízením, dezinformacím a klientelismu. Žije na severočeském venkově, je otcem dvou dětí a když náhodou nepracuje, věnuje se dobrovolnému hasičství a zajímá se o trvalou udržitelnost životního prostředí.

Jablonecká zastupitelka Jarmila Valešová (1982) je ekonomka a podnikatelka, v minulosti profesně působila jako asistentka auditora a finanční ředitelka. Za poslední rok u Pirátů nasbírala řadu zkušeností v komunální politice jakožto městská radní. Je členkou finančního výboru, kterému do rozpadu koalice v Jablonci předsedala a je v dozorčí radě Jablonecké Energetické a.s. Do politiky přišla s vizí práce na otevřeném a efektivním hospodařením města. Iniciovala zavedení podrobného Rozklikávacího rozpočtu a úspěšně se podílela na hledání úspor v městských organizacích. Také na krajské úrovni by chtěla navázat na dosavadní činnost a směřování v práci s veřejnými financemi. Jarmila je trojnásobnou maminkou a ve volném čase pomáhá s vedením skautského oddílu.

Jan Tempel (1994) je opozičním zastupitelem a předsedou Kontrolního výboru v Železném Brodě. Profesně je specialistou v oboru informačních technologií, zabýval se organizací množství kulturních akcí v regionu, ale komunální politika ho přivedla též ke zcela odlišným oborům jako životní prostředí a doprava. Mezi Piráty se začlenil hned zkraje roku 2017, a také jeho přičiněním vznikla v Železném Brodě početně silná organizace. Působí v Krajském expertním týmu Pirátů v oblasti kontroly a transparence. Liberecký kraj má podle něho obrovský potenciál do budoucnosti a cítí se jako patriot, pro kterého nejsou hodnoty jako rodina, láska a čest jen prázdnými pojmy. Přál by si otevřenou krajskou politiku, otevřít kraj lidem, ukázat jim jeho kompetence a fungování a přiblížit tak zároveň i lidi kraji.

Daniela Weissová (1961) je pirátskou zastupitelkou v Turnově, kde působí ve čtyřech komisích Rady města. Současně pracuje jako dramaturg KC Turnov. Původní profesí je pedagog, byla knihovnicí, později první mluvčí svobodného Městského úřadu Turnov a také podnikala. K Pirátům se přidala v roce 2014 s tím, že politika se dá dělat i jinak. Jako svá hlavní témata vidí otázky svobody, vzdělání, kultury a sociální problematiky. Věří, že s jejich realizací jde ruku v ruce i úroveň společnosti, její morálka, hodnoty a lidství. Daniela byla oceněna Medailí starosty města Turnova za přínos demokracii. Je aktivní v mnoha oblastech veřejného života, podílela se na petici o zamezení vzniku nové obchvatné komunikace přes turnovská Luka, pravidelně pořádá mítinky u příležitosti voleb nebo výročí 17. Listopadu. Dělá radost nemocným dětem jako Zdravotní klaun, je herečkou alternativního divadla Čmukaři, působí jako lektorka a porotkyně. V České pirátské straně je 3. místopředsedkyní PKS Libereckého kraje.

V případě jakýchkoliv dotazů, žádostí o rozhovor a podobně, se neváhejte obrátit na krajský mediální odbor Pirátů.

Michal Chalupa - michal.chalupa@pirati.cz

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Toulavé kočky: potřebujeme tři kroky k řešení

Toulavé kočky: potřebujeme tři kroky k řešení

Populace toulavých zvířat nejen v Česku, ale i v Evropě roste. Zatímco na opuštěné a toulavé psy je česká legislativa poměrně dobře připravena, stejně jako se řeší jejich nelegální množení v množírnách, kočky zůstávají stranou zájmu. V Evropě se nachází podle odhadů sto milionů volně se potulujících psů a dvojnásobný počet koček. V Česku pak podle některých údajů počet toulavých koček přesahuje třicet tisíc a roste geometrickou řadou. Jde ovšem o odhady, protože nástroje k evidenci koček chybí. Citelně to zasahuje útulky, které jsou plné zvířat, o které se nikdo nechce starat a s ohledem na množení koček nejen v množírnách, ale narozených „na ulici“ jde o předem prohranou bitvu. Útulky mohou praskat ve švech a koček bude stále přibývat.

Zálohování PET lahví naruší systém třídění odpadů a připraví obce o peníze

Zálohování PET lahví naruší systém třídění odpadů a připraví obce o peníze

Zavedení zálohového systému pro PET lahve naruší systém odpadového hospodářství a sníží motivaci obcí zlepšovat systémy třídění a dotřiďování. V současnosti se účinnost třídění zlepšuje a je vyšší než určené průběžné cíle. Osamocené řešení jednoho materiálu nabourá stabilitu systému třídění a připraví obce o peníze, které může použít pro rozvoj odpadového hospodářství.

Investice do škol jsou investicí do vzdělávání

Investice do škol jsou investicí do vzdělávání

V minulém týdnu jsem se byl podívat na průběh vybraných rekonstrukcí a modernizací škol Libereckého kraje. Průběžně se snažíme zlepšovat stav krajských budov, investovat do jejich rozvoje, řešíme havarijní a neuspokojivé stavy a často s využitím evropských prostředků modernizujeme školy a zázemí pro výuku.