-
22
Karel Kadlec
Pirátská Strana -
23
Petr Bukvic
Pirátská Strana -
24
Lenka Havlíčková
Pirátská Strana -
25
Mgr. Vojtěch Mečíř
Pirátská Strana -
26
Jan Munzar
Pirátská Strana -
27
Ing. Slavomír Říman
-
28
Barbora Wirnitzerová
Pirátská Strana -
29
Václav Balšánek
Pirátská Strana -
30
Magdalena Mejzrová
Pirátská Strana -
31
Petr Marek
Pirátská Strana -
32
Lukáš Dlouhý
Pirátská Strana -
33
Lucie Černohouzová
Pirátská Strana -
34
Kateřina Jínová
Pirátská Strana -
35
Ondřej Mojsl
Pirátská Strana -
36
Ing. Zbyněk Vlk
Pirátská Strana -
37
RNDr. Martin Rejman, , Ph.D.
Pirátská Strana -
38
Jan Gajdács
-
39
Jaromír Mach
Pirátská Strana -
40
Sára Horneková
Pirátská Strana -
41
Bc. Jiří Šťastný
Pirátská Strana -
42
Ing. Pavel Klápště
Pirátská Strana -
43
Ladislav Vondráček
Pirátská Strana
Další kandidáti
-
Kandidátka pro krajské volby v Libereckém kraji 2020
Zdravotnictví Garant programového bodu:Zbyněk MiklíkMotto: „Zdravý kraj.”
GARANT - ZBYNĚK MIKLÍK
ČEHO CHCEME DOSÁHNOUT?
- Systémová podpora příchodu zdravotníků (například v podobě stipendií již v průběhu studia – sester i mediků). Liberecký kraj je jediný v České republice, který ji nemá nastavenou. Jednotlivé nemocnice se snaží toto nahradit, což bohužel vede k „přetahování“ zdravotníků mezi jednotlivými nemocnicemi.
- Lékařská péče v dojezdové vzdálenosti pro každého.
- Vzdělávání zdravotnických pracovníků (lékařských i nelékařských profesí).
- Udržení standardu kvalitní péče v porodnictví.
- Spolupráce specializovaných zdravotnických zařízení s nemocnicemi páteřní sítě.
CO PRO TO BUDEME DĚLAT?
- Prosadíme programy pro zajištění zdravotního personálu v regionech a o jejich podpoře povedeme jednání se zdravotními pojišťovnami.
- Zajistíme časovou a dojezdovou dostupnost lékařské péče.
- Podpoříme zlepšení péče v oblasti porodnictví.
- Jsme pro zahájení stavby pavilonu urgentní medicíny (CUM) Krajské nemocnice Liberec.
- Podpoříme vznik kardiochirurgie v Libereckém kraji.
- Budeme využívat nové technologie, analyzovat a využívat data, elektronizovat zdravotnictví.
- Budeme využívat a rozšiřovat chytrá řešení v oblasti zdravotnictví.
- Budeme získávat, stabilizovat, motivovat zdravotnický personál.
- Podpoříme vzdělávání zdravotnických pracovníků (lékařských i nelékařských profesí).
- Zavedeme krajský stipendijní program na podporu příchodu zdravotníků do všech nemocnic Libereckého kraje (střední zdravotnický personál, budoucí lékaři). Nemocnice nemusí soupeřit mezi sebou, ale mohou spolupracovat. Kraj je jediná autorita, která toto může zaštítit.
- Nastavíme propojený systém postgraduálního vzdělávání s přednostním využitím akreditovaných pracovišť v kraji.
- Podpoříme aktivity směřujících ke zjednodušení a provázání systému vzdělávání ve zdravotnictví (atestace, akreditace).
- Podpoříme kvalitní a srozumitelnou komunikaci a budování vzájemného respektu (např. zdravotník – zdravotník, zdravotník – pacient, zdravotník – pečující, zdravotní služby – sociální služby, mezigenerační komunikace).
- Nastavíme vzájemnou spolupráci a komunikaci mezi poskytovateli zdravotních služeb, zdravotními pojišťovnami, obcemi a zřizovateli.
- Budeme podporovat spolupráci v poskytování následné a dlouhodobé péče, podporovat provázanost zdravotních, sociálních a návazných služeb.
- Udržíme standard porodnických a novorozeneckých oddělení - statut BFH (Baby Friendly Hospital).
- Budeme zvyšovat počet poskytovatelů s uděleným certifikátem hodnocení kvality a bezpečí zdravotních služeb. -Podpoříme vznik pozice nemocničního ombudsmana. Cílem je zlepšení komunikace mezi pacienty, příbuznými a zdravotníky, řešení konfliktů jinou cestou než trestními oznámeními.
Moderní kraj Garant programového bodu:Zbyněk MiklíkMotto: „Komunikace s úřady snadno a bezpečně z pohodlí domova.”
GARANT – ZBYNĚK MIKLÍK
ČEHO CHCEME DOSÁHNOUT?
- Každý občan musí mít možnost, nikoliv povinnost, využívat nové technologie, elektronicky komunikovat s úřadem. Našim cílem je zpřístupnění úřadů on-line pro ty, kteří preferují tuto formu komunikace a samozřejmě i fyzicky pro ty, kteří elektronicky komunikovat nechtějí, nemohou, nebo prostě upřednostňují fyzickou návštěvu úřadu. Umožnění přístupu vozíčkářům, neslyšícím, nevidomým, slabozrakým a dalším potřebným.
- Ačkoliv je schválený zákon o právu na digitální služby (12/2020 Sb.) nepovinný pro samosprávné celky, tedy i kraj, je našim cílem poskytovat digitální služby jako samozřejmou možnost. Pokud občan preferuje elektronickou komunikaci, bude mu to umožněno a bude to skutečně FUNGOVAT.
- Dlouhodobým problémem je nejednotné zpracování digitálních územních plánů a velmi nízký počet obcí, které mají územní plán k dispozici ve využitelném strojově čitelném formátu. Jedná se o slabou stránku kraje (SRKL_2021+).
- Hlavní body pirátské digitalizace kraje:
- Jednání s úřady z domova.
- Přehlednost poskytovaných služeb.
- Digitalizace samosprávy.
CO PRO TO BUDEME DĚLAT?
- Nabídneme zájemcům o dotace v rámci jednotlivých odvětví on-line formu žádosti, včetně možnosti žádost elektronicky podat. Tato možnost bude přístupná jak pro pravidelně se opakující vyhlašované dotační programy, tak pro podání individuálních žádostí o dotaci.
- Zpřístupníme možnost elektronického podání pomocí rozcestníku životních situací navázaného na on-line formuláře ve vybraných agendách Libereckého kraje, s možností sledovat stav vyřízení žádosti.
- Zavedeme systém, který bude umožňovat anonymní přístup k přehledu životních situací a dále autorizovaný přístup pro elektronickou komunikaci s úřadem prostřednictvím datových schránek, eIektronického občanského průkazu nebo MojeID.
- Budeme automaticky zveřejňovat informace kraje a zřizovaných organizací on-line. Chceme zveřejňovat všechny podstatné informace, u kterých není důvod k utajení. Informace je potřeba vhodně třídit a značkovat, aby nedošlo k přehlcení. Stejná pravidla se budou vztahovat na krajem zřizované organizace, krajské příspěvkové organizace a obchodní společnosti, které kraj ovládá.
- O příjmech a výdajích kraje budeme přehledně informovat pomocí rozklikávacího rozpočtu. Přehledná grafická prezentace rozpočtu je naší povinností vůči občanům, a proto budeme rozpočty poskytovat v otevřeném formátu na webu, přímo je propojovat s transparentním účetnictvím a podobnými nástroji zvyšujícími přehlednost a transparentnost.
- Zavedeme transparentní účetnictví kraje a firem, které kraj vlastní. Chceme, aby kraj přešel k využívání otevřeného účetnictví všude tam, kde to zákon dovoluje, včetně společností, ve kterých je většinovým vlastníkem kraj.
- Zpřístupníme všechna krajem pořizovaná data. Ve všech krajích rozjedeme mapové portály, kde budou graficky prezentována všechna prostorová data, která kraj pořizuje, jako například pasportizace infrastruktury či sociálně vyloučené lokality. Otevřeně a zdarma.
- Chceme řídit kraj zodpovědně - ve vedení krajských institucí preferujeme odborníky vybrané v transparentních výběrových řízeních. Budeme zveřejňovat průběžné plnění jednotlivých priorit a cílů, aby každý mohl práci kraje sám zhodnotit.
- Budeme se snažit všechny dokumenty určené veřejnosti zveřejňovat ve svobodných a otevřených formátech. Kraj nesmí po občanech žádat používání konkrétních placených programů pro bezchybný přístup k informacím, které vytvořil. Pro dlouhodobou úsporu nákladů se zavazujeme používat svobodný software všude tam, kde je to možné.
- Zřídíme web pro zpětnou vazbu občanů a elektronický dotazník spokojenosti, v němž bude moct každý z Vás hlasovat, vyjádřit názor k aktuálním regionálním tématům a podílet se na plánování budoucnosti kraje.
- Podpoříme pokrytí území kraje digitálními územními plány ve strojově čitelném formátu.
- Budeme zavádět a podporovat využívání chytrých technologií a řešení a jejich propojování (Smart City, Smart venkov). Stejně tak podpoříme aktivity zavádějící nové chytré technologie a komunikační nástroje při tvorbě turistické nabídky kraje.
- Podpoříme vzdělávání pracovníků ve veřejné správě zaměřené na nové agendy a využívání médií a moderních technologií.
Doprava Garant programového bodu:Václav ŽidekMotto: „Čas strávený na cestě se do života počítá.”
GARANT – VÁCLAV ŽIDEK
VEŘEJNÁ DOPRAVA
Veřejná hromadná doprava musí být dostupná a dlouhodobě atraktivnější než osobní automobilová doprava. Musí v sobě kombinovat efektivní využití času při komfortní cestě, která zároveň bude cenově zajímavější než individuální doprava, přitom energeticky a ekonomicky efektivní.
CHCEME DOSÁHNOUT ZVÝŠENÍ POČTU CESTUJÍCÍCH VHD, PROTOŽE:
- Tím snížíme uhlíkovou stopu dopravy.
- Je energeticky efektivnější.
- Je cenově výhodná oproti dopravě individuální.
- Lidé můžou efektivněji využít čas ve vlaku nebo autobusu oproti řízení auta.
- Je komfortnější.
- Může a má být bez omezení pro všechny.
CO PRO TO BUDEME DĚLAT?
- Budeme nastavovat systém z pohledu 97 % lidí, kteří chtějí jet z místa A do místa B co nejjednodušeji. Kontrolu těch, kteří systém chtějí obcházet, budeme řešit až v druhé vlně. Systém musí být maximálně jednoduchý a dávat smysl.
- Zlepšíme nastavení dopravního systému:
- Plánování dopravy na základě dat, na míru potřebám každé lokality.
- Stanovení minimálního standardu dopravní obslužnosti ve všech regionech, který bude vyší než stávající.
- Optimalizace intervalů, časová koordinace, návaznost, přestupní uzly, pohodlí, spolehlivost, kapacita, cena.
- Jednotný a přehledný tarif bez zbytečné represe a karet.
- Zachovaný předplatní časový tarif.
- Co nejjednodušší přechod mezi jednotlivými formami cestování: kolo, sdílené auto, vlastní auto s možností zaparkování, autobus, vlak. Stavba přestupních terminálů včetně P+R a B+R.
- Stanice VHD musí obsahovat informace o spojích (i návazných), přístřešek, odpadkový koš a zpevněný podklad, případně místo k sezení (sklopné či opěru).
- Propojíme dopravní systémy mezi sousedními regiony (kraji, regiony, zahraničím).
- Zajistíme otevřená data o provozu.
- Zajistíme uživatelsky přívětivou a datově otevřenou aplikaci pro uživatele i firmy.
- Budeme výrazněji a kvalitněji propagovat veřejnou dopravu.
- Podpoříme nové, progresivní modely sdílené mobility (především pro lokality s nízkým počtem obyvatel) – společná ad hoc objednaná doprava, linkové taxi (podobně jako spolujízda, ale s profesionálním řidičem), školní svozy, participace kraje a obcí na zřízení ad hoc lokálních linek pro svoz na přestupní místa či centra občanské vybavenosti (nádraží, autobusové nádraží, náměstí).
SILNIČNÍ DOPRAVA
Zajistíme silniční síť efektivně technicky udržovanou, s minimálním negativním dopadem na ekologii. Silniční síť vede do každé obce, propojíme ji tedy s veškerou infrastrukturou i ve vertikálním směru, včetně zelené a modré infrastruktury. Zasadíme se o dokončení slibovaných obchvatů a zlepšení dopravní situace v obcích, které mají problémy s tranzitní dopravou. Silniční síť musí být efektivně udržovaná a umožňovat efektivní přesun lidí a materiálu, s minimálním negativním ekologickým dopadem (na lidi, flóru, faunu a krajinu). Silniční síť vede do každé obce, využijme ji k budování veškeré infrastruktury.
CHCEME FUNKČNÍ SILNIČNÍ SÍŤ, PROTOŽE:
- Na ní chceme provozovat efektivní a komfortní veřejnou hromadnou dopravu.
- Chceme dostat tranzitní automobilovou dopravu z obydlených zón.
- Zvýší bezpečnost.
- Sníží negativní vlivy.
CO PRO TO BUDEME DĚLAT?
- Dokončíme již slíbené obchvaty Mimoně, Turnova, České Lípy až k Novému Boru.
- Silnice II. třídy budeme udržovat minimálně ve stavebním stavu „vyhovující“.
- Podpoříme pasportizaci silnic a její efektivní využití pro synchronizaci oprav a objížděk.
- Pomůžeme řešit obcím lokální dopravní komplikace, na které nemají dostatečné prostředky– např. Železný Brod (křížení E65 a ulice Průmyslová).
- Při realizaci silničních akcí chceme zároveň řešit zelenou a modrou infrastrukturu podél řešeného úseku (když jsou pracovníci a technika již v místě práce, můžou pomoci např. s budováním aleje či udržením vody v krajině).
- Budeme řešit souběh údržby infrastruktury (vertikálně), podél silnic budování kolektorů pro infrastrukturu – optika, energie, volné pozice pro budoucí technologie (např. nabíjecí stanice).
- Zasadíme se o prosazení satelitního dynamického mýtného, a tím dostaneme nákladní dopravu tam, kam potřebujeme: na páteřní infrastrukturu a mimo obydlené zóny.
- Podpoříme budování zázemí pro služby motoristům v přilehlých brownfieldech.
- Chceme transparentní hospodaření a účetnictví KSSLK.
- Chceme transparentní a spravedlivé soutěžení stavebních prací, s vyloučením firem s netransparentní vlastnickou strukturou.
ŽELEZNICE
Železnice musí být nejatraktivnější část veřejné hromadné dopravy, zajistíme návaznost jak časovou, tak logistickou. Zajistíme snadný přestup z ostatních druhů veřejné i individuální dopravy. Železnice bude dosahovat dobrého komfortu pro cestující a zároveň poskytovat dobrý poměr cena / výkon. Budeme usilovat o co nejrychlejší vybudování nové tratě do Mladé Boleslavi, a to ve standardu vysokorychlostní železnice. Železnice musí sloužit jako páteř dopravní sítě a mít maximální ekologický a transportní přínos.
CHCEME ŽELEZNICI JAKO PÁTEŘ DOPRAVNÍ SÍTĚ, PROTOŽE:
- Má minimální dopady na ekologii.
- Má vysokou bezpečnost a spolehlivost přepravní techniky.
- Je nezávislá na aktuální situaci v silniční dopravě.
- S rostoucím objemem přepravy má výborný poměr růstu nákladů vs. kapacity přepravy.
CO PRO TO BUDEME DĚLAT?
- Vytvoříme tlak na novou trať z Mladé Boleslavi do Liberce a budeme usilovat o to, aby to byla vysokorychlostní železnice.
- Zasadíme se o nové řešení trati do Jaroměře.
- Budeme dále pokračovat v modernizací tratí, a tím snížování přepravních časů.
- Zvýšíme minimální standard stanic a vlakových souprav pro osobní přepravu.
- Zapojíme se do aktivit vytváření logistické sítě pro paletovou přepravu.
- Zlepšíme návaznost ostatních druhů dopravy na železniční – budování P+R, B+R, lokálních cyklostezek k nádražím a zavedení moderních metod veřejné dopravy k jednotlivým nádražím, především ke stanicím kde zastavují spěšné vlaky a rychlíky.
- Budeme usilovat o vyšší kapacitu a elektrifikaci tratí Děčín – Česká Lípa – Liberec – Mladá Boleslav – Praha a Liberec – Jaroměř.
Modro-Zelená Infrastruktura Garant programového bodu:Václav ŽidekMotto: „Biodiverzita a dostatek vody je základ ekosystému, který nás živí.”
GARANT – VÁCLAV ŽIDEK
CHCEME ŘEŠIT MODRO-ZELENOU INFRASTRUKTURU, PROTOŽE:
- Potřebujeme vodu v krajině.
- Potřebujeme biodiverzitu jako základ “prosperity” ekosystému.
- Je útočištěm všeho živého v době suchých a horkých období.
- Je prostředkem kompenzace klimatických změn ve městech i krajině.
- Snižuje náklady na budování a údržbu “šedé” infrastruktury.
CO PRO TO BUDEME DĚLAT?
- Při stavebních akcích budeme vykupovat přilehlé pozemky nejen v koridoru infrastruktury, ale i dále, a budovat na nich “zelené ostrovy”.
- Stavební akce s účastí kraje musí zohledňovat práci s vodou ve smyslu zásaku (zasakovací nádrže, zasakovací průlehy apod.).
- Omezovat solení chodníků a silnic ve správě kraje, sůl nahrazovat zdrsňujícím posypem či moderními alternativami (např. roztok s uhlovodíky). Sůl by měla být používána jen za extrémních podmínek, ne jako nástroj první volby.
- Postupně dělat malé a levné úpravy ve velkém měřítku, nejen jednorázové nákladné akce, jako tomu bylo doposud.
- Modro-zelenou infrastrukturu budovat společně s dopravní infrastrukturou, když už je technika na místě a má technologickou pauzu.
- Podporovat budování zelených střech a fasád.
- Podporovat biodiverzitu a chránit zákonem až 10 % krajiny, hlavně v různých lokalitách s rozmanitým složením, chránit rozmanitost druhů flóry a fauny, podpořit menší lokální přírodní rezervace a přírodní památky pod 100 ha. Zajistit pro ně kvalifikovanou dlouhodobou péči.
- Podporovat včelaře a drobné chovatele.
- Vhodné pozemky využívat k hospodaření s vodou a obnově biodiverzity.
- Budovat profily silnic se zapracováním modro-zelené infrastruktury a prostorem pro bezpečný pohyb lidí ve městech i podél komunikací mezi obcemi. Zlepšit dlouhodobé plánování infrastruktur, které přímo ovlivňují životy lidí v kraji.
- Aktivně využívat již dnes reálných možností zákonodárné iniciativy a přímo ovlivňovat vznikající zákony, aby uvedené změny byly více v gesci krajů.
Životní Prostředí Garant programového bodu:Václav ŽidekMotto: „Dnešní problémy musíme řešit my, nepředávat je dalším generacím.”
GARANT – VÁCLAV ŽIDEK
PROLOMIT SUCHO! – HOSPODAŘENÍ S VODOU
Kraj musí sloužit jako garant správného hospodaření s vodou. Kraj musí podporovat zadržování vody v krajině a biodiverzitu, musí pečovat o ornou půdu, rostlinné a živočišné druhy na svém území. Zadržování vody vnímáme jako důležité, proto se mu věnujeme samostatně i v bodu modro-zelená infrastruktura. Tři aspekty zvyšují hrozbu sucha – vyšší teplota, méně srážek a nízká schopnost udržet vodu v krajině. Z těchto tří můžeme prací v kraji změnit především poslední faktor.
CHCEME ZVÝŠIT SCHOPNOST KRAJINY ZADRŽET VODU, PROTOŽE:
- Potřebujeme vodu pro ekosystém.
- Potřebujeme vodu pro zemědělství.
- Potřebujeme vodu pro průmysl.
- Voda je součást sportu, odpočinku a relaxace.
- Nedostatek vody bude zvyšovat náklady na zemědělství, na údržbu zeleně, na život jako takový skrze vyšší výrobní náklady všech komodit.
CO PRO TO BUDEME DĚLAT?
- Budovat modro-zelenou infrastrukturu (více v samostatném bodu programu).
- Podporovat drobné zemědělce a rozdělení velkých zemědělských ploch na menší.
- Usilovat o podmínění zemědělských dotací řádnou péčí o půdu.
- Budovat meziresortní spolupráci, aby všechny projekty kraje myslely na hospodaření s vodou.
- Pracovat na obnovení malého vodního cyklu.
- Hospodařit na majetku kraje v souladu s postupy podporujícími schopnost zadržet vodu v místě srážek.
ZEMĚDĚLSKÁ PŮDA
Kraj musí chránit svou zemědělskou půdu skrze edukaci a motivaci. Je potřeba chránit půdu před erozí, kontaminací a před poklesem úrodnosti. Toho docílíme podporou zemědělců, kteří využívají organické hnojivo, meziplodiny, rozdělují ornou půdu na menší celky, využívají organizační, agrotechnická a technická opatření proti erozi půdy. Podporu si zaslouží ti, kteří hospodaří s půdou s vědomím budoucích generací, jež budou na stejné půdě hospodařit.
ČEHO CHCEME DOSÁHNOUT?
- Ekologické zemědělství.
- Zemědělství podporující zadržování vody.
- Zamezení erozi půdy.
CO PRO TO BUDEME DĚLAT?
- Podmíníme dotace a pronájem krajské půdy způsobem hospodaření.
- Podpoříme budování alejí a remízů – snižují erozi půdy a zlepšují hospodaření s vodou.
- Budeme zavádět technická protierozní opatření – průlehy, příkopy a hrázky pro omezení půdní eroze.
- Budeme zavádět organizační opatření – velikost souvislé obdělávané plochy, umísťování plodin.
- Budeme zavádět agrotechnická opatření – způsob orby, zvýšení podílu organické složky v půdě.
- Zpřístupníme modely erozních procesů a zaškolíme zemědělce v práci s nimi.
ODPADOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ
Je potřeba upřednostňovat recyklaci před skládkováním a spalováním. A to ve všech oborech, kde odpad vzniká, ať už se jedná o průmyslový odpad, odpad domácností nebo odpad ze stavebnictví.
ČEHO CHCEME DOSÁHNOUT?
- Zvyšovat podíl recyklace u komunálního odpadu.
- Zvyšovat podíl recyklace stavebních materiálů a tím snížit potřebu těžby.
- Spolupracovat na výzkumu a technologickém vývoji nových recyklačních postupů.
CO PRO TO BUDEME DĚLAT?
- Spolupracovat na vývoji s TUL a inovativními firmami.
- Podporovat ekonomický start recyklačních linek.
- Podporovat stavební projekty, kde je recyklace SDO součástí realizace.
- Upřednostňovat revitalizaci brownfieldů před stavbou nových objektů z důvodu nižší spotřeby stavebního materiálu.
- Zasazovat se na státní úrovni o jednání ohledně ekonomické konkurenceschopnosti recyklace oproti výrobě z nových surovin.
- Podporovat menší zpracovatele, a tak omezovat dopravování odpadů.
- Podporovat postupy, aby odpad nevznikal (upřednostníme ekologičtější technologie a materiály).
- Nepodpoříme velkou krajskou spalovnu, kterou bychom museli z důvodu ekonomičnosti provozu “krmit” sváženým odpadem z dalekého okolí.
OCHRANA PŘÍRODY
Péče o chráněná území a síť biokoridorů musí být koncepční, aktivní a efektivní a musí odrážet současné poznatky o potřebách ohrožených druhů a stanovišť. Na divokou přírodu nebudeme zapomínat, podpoříme vznik ucelených území bez zásahu člověka coby ostrovů ekologické stability.
ČEHO CHCEME DOSÁHNOUT?
- Zvýšit kondici lesů, snížit jejich ohrožení suchem a kůrovcem.
- Zachovat prosperující přírodu a krajinu se zapojením venkova.
- Být nápomocni při tvorbě nových chráněných oblastí s původními druhy.
- Podpořit vytváření systémů ekologické stability.
CO PRO TO BUDEME DĚLAT?
- Budeme podporovat přirozenou obnovu lesa s pestrou druhovou skladbou.
- O krajinu a přírodu se musí starat místní, umožníme jim zapojit se do rozhodování a realizace.
- Budeme finančně podporovat obnovu nehospodářských lesů a péči o ně svěříme místním obyvatelům.
- Budeme vyhledávat lokality vhodné pro obnovení původního stavu (mokřady, pralesy, neregulované vodní plochy, rezervace a parky). Takové aktivity budeme podporovat i u neziskových organizací.
- Oblasti blízké původnímu stavu převedeme na chráněné oblasti, pokud to je možné.
Participativní kraj Garant programového bodu:Zbyněk MiklíkMotto: „Občané rozhodují.”
GARANT – ZBYNĚK MIKLÍK
ČEHO CHCEME DOSÁHNOUT?
- Občan ví, co se děje.
- Občan je partner.
- Občan rozhoduje.
CO PRO TO BUDEME DĚLAT?
- Zavedeme participativní rozpočet a zapojíme tak občany do rozdělení části rozpočtu Libereckého kraje. Projekty bude moci podávat každý občan ČR starší 18 let, obec se sídlem na území kraje, příspěvková organizace zřizovaná krajem nebo nezisková právnická osoba sídlící na území Libereckého kraje. Našim cílem je vyčlenit pro takové projekty 5 mil. krajského rozpočtu.
- Zřídíme web pro zpětnou vazbu občanů a elektronický dotazník spokojenosti, v němž bude moct každý z Vás hlasovat, vyjádřit názor k aktuálním regionálním tématům a podílet se na plánování budoucnosti kraje.
- Piráti budou jednat ve všech orgánech co nejotevřeněji. O termínu zasedání a programu zasedání bude občan vždy předem informován nejen na vývěsce, ale především elektronicky.
- Otevřeme jednání rady, komisí a výborů kraje. Na jednání výborů kraje bude mít přístup veřejnost.
- Budeme zveřejňovat úplné podklady k zasedání rady i zastupitelstva předem, aby se s nimi mohl každý seznámit a uplatnit svoje připomínky. Podklady k zasedáním vyjma těch, které tvoří z velké části jen osobní údaje a bylo by nepřiměřeně náročné je anonymizovat nebo by anonymizace podklady zcela zbavila informačního obsahu, musí být zveřejněny v dostatečném časovém předstihu.
- Budeme poskytovat podporu, pomoc obcím kraje s cílem zapojit se do projektu Otevřená města
Sociální politika Garant programového bodu:Daniela WeissováMotto: „Aktivně spolupracovat s obcemi a městy na změně v přístupu k sociálním problémům.“
GARANT – DANIELA WEISSOVÁ
ČEHO CHCEME DOSÁHNOUT?
- Zaměříme se na podporu poskytování péče v přirozeném domácím prostředí a alternativní způsoby bydlení pro seniory - podpoříme výstavbu komunitního bydlení, realizaci sdíleného bydlení nebo dostupnost menších bytů.
- Upřednostníme podporu komunitních služeb, pobytových i terénních, před velkokapacitními ústavy.
- Zajistíme dětské skupiny, rodinná centra a další zařízení pro rodiny s dětmi.
- Pomůžeme rodinám sladit péči o děti a práci.
CO PRO TO BUDEME DĚLAT?
- Podpoříme střednědobé plánování rozvoje sociálních služeb v rámci jednotlivých obcí s rozšířenou působností a zajistíme jejich koordinaci v rámci kraje. Prověříme možnost víceletého financování sociálních služeb v rámci krajských rozpočtů. Nastavíme přehledný a efektivní způsob spolupráce s Úřadem práce (zejména kvůli službám pro osoby s postižením a neformální pečující).
- Budeme dbát na transparentnost a erudovanost při výběrových řízeních na vedoucí pozice v příspěvkových organizacích kraje. Kde to půjde, dáme přednost službám komunitním před velkokapacitními.
- Zpracujeme jasnou koncepci rodinné politiky, a to s veřejným projednáváním. Podpoříme opatření vedoucí ke slaďování rodinného a pracovního života (např. dětské skupiny, ale i komunitní a rodinná centra). Budeme podporovat rodiny s dětmi např. formou slev a dalších výhod a zajistíme rozšíření nabídky odlehčovacích služeb pro rodiny s postiženými dětmi (tzv. respitní péče).
- Podpoříme aktivity v oblasti péče o ohrožené děti, zejména mimo ústavy.Jednou z našich priorit je zajištění odborných služeb a doprovázení pro pěstouny, včetně odlehčovacích pobytů. Nabídneme podporu rodinám, které se chtějí zapojit do sítě pěstounů (dlouhodobých i přechodných) a maximálně podpoříme mezikrajovou spolupráci při vyhledávání pěstounů, kde je to v nejlepším zájmu dětí. Vytvoříme aplikaci volného pěstouna.
- Podpoříme nabídku odlehčovacích (respitních), vzdělávacích, svépomocných a dalších služeb pro neformální pečující.
- Za důležitou považujeme také koordinaci poskytování služeb seniorům na venkově a v hraničních oblastech regionů. Pomocí zavedení on-line systémů usnadníme podávání žádostí do domovů pro seniory nebo domovů se zvláštním režimem zřizovaných krajem.
- Podpoříme zaměstnávání osob se zdravotním postižením v organizacích kraje. Vize “města bez bariér” je pro 21. století normou; úpravou veřejného prostoru se zlepší mobilita nejen lidem se speciálními potřebami, ale i rodičům s kočárky, dětem a seniorům. Zajistíme koordinaci bezbariérových programů tam, kde přesahují hranice měst a obcí.
- Zohledníme veřejný zájem včetně rozměru společenské odpovědnosti ve veřejných zakázkách. Ve vybraných veřejných zakázkách začneme zohledňovat další faktory kromě ceny, např. zaměstnávání osob s postižením či pečujících osob.
- Zpřístupníme úřady handicapovaným. Na krajských úřadech při oficiálních jednáních podpoříme simultánní přepis mluvené řeči do textové podoby pro neslyšící, např. instalací vhodného software rozpoznávajícího řeč.
- Podpoříme mapování bytové nouze v kraji a pomoc obcím potýkajícím se s vážnými problémy v oblasti bydlení. Nabídneme koordinaci spolupráce obcí s kontaktními pracovišti Úřadu práce a terénními či ambulantními službami. Za důležitou také považujeme podporu obcím, které na svém území řeší problémy s dostupností bydlení nebo komplexní problémy v tzv. sociálně vyloučených lokalitách. Těch je našem kraji přes padesát a lidí v nich zasažených exekucemi přes 40 tisíc. Tedy 10% obyvatelstva kraje. Podpoříme spolupráci mezi zasaženými územími tak, aby se problémy pouze nepřesouvaly z obce do obce. Podporou stávajících a vznikem nových azylových domů, podporou first housingu a aktivního řešení bezdomovectví budeme zlepšovat současný neuspokojivý stav.
- Budeme podporovat vznik Centra duševního zdraví pro Liberecký kraj v návaznosti na reformu psychiatrické péče.
- Ve všech místech regionu musí být dostupná paliativní a hospicová péče. Podpoříme vyhodnocení programu na podporu paliativní péče, abychom zajistili poskytování kvalitní péče lidem na konci života a jejich blízkým.
Cestovní ruch Garant programového bodu:Jarmila Valešová, FCCAMotto: „Cestovní ruch jako přínos pro místní.”
GARANT – JARMILA VALEŠOVÁ
ČEHO CHCEME DOSÁHNOUT?
- Podpořit rovnoměrnější rozložení návštěvníků Libereckého kraje. Jsme si vědomi ekologické i sociální zátěže turismem přetěžovaných lokalit.
- Zajistit, aby cestovní ruch přinášel ekonomické prostředky mimo tradiční hospodářská centra.
- Podpořit cestovní ruch jakožto zdroj odpočinku, nikoliv stresu z davů.
- Šířit povědomí o tom, že Liberecký kraj je velmi pestrý a má co nabídnout.
- Podporovat profesionalitu pracovníků v cestovním ruchu podporou odborného školství. Jsme si vědomi nedostatku pracovních sil ve službách cestovního ruchu. Kvalita poskytované služby je přímo závislá na profesionalitě pracovníků, hodnocení uživatelů služeb je často důležitější než oficiální propagace.
CO PRO TO BUDEME DĚLAT?
- Budeme pokračovat v podpoře rozvoje pěti marketingových lokalit (Český ráj, Krkonoše, Lužické hory a Žitavské hory, Jizerské hory, Máchův kraj).
- Budeme pokračovat v projektu Crystal Valley – Křišťálové údolí.
- Budeme podporovat budování interaktivních naučných stezek (například Puštíkova stezka Stožec) a cyklostezek v méně navštěvovaných lokalitách.
- Budeme podporovat propojování kulturních a sportovních akcí s návštěvnickým potenciálem (například Jizerská 50 padesátkrát jinak).
- Budeme podporovat výstavbu nových sportovišť s návštěvnickým potenciálem (singltraily, pumptracky, inline stezky atd.).
- Budeme podporovat budování a propagaci alternativních nástupních míst do turisticky vytížených lokalit (například Jizerské hory – Souš).
- Budeme podporovat dopravní obslužnost atraktivních turistických cílů veřejnou dopravou.
- Budeme podporovat propojenost turistických cílů i měst zelenými stezkami.
- Budeme podporovat netradiční turistické cíle (industriální a vojenská turistika).
- Budeme podporovat zachování architektonického a přírodního bohatství kraje.
- Budeme propagovat Liberecký kraj jako místo, kde jeden den nestačí.
- Budeme podporovat kvalitu i prestiž odborného školství a učňovských oborů.
- Budeme podporovat odborné stáže a spolupráci škol a zaměstnavatelů.
- Budeme podporovat celoživotní odborné vzdělávání a rekvalifikační kurzy.
Hospodaření kraje Garant programového bodu:Jarmila Valešová, FCCAMotto: „Každá koruna se počítá… a vykazuje.”
GARANT – JARMILA VALEŠOVÁ
ČEHO CHCEME DOSÁHNOUT?
- Chceme podporovat otevřené a efektivní hospodaření kraje.
- Dodržíme zákonnou povinnost pracovat s péčí řádného hospodáře. Kraj hospodaří s veřejnými prostředky, a proto musí veřejnosti dokládat, jak s nimi nakládá.
- Zajistíme otevřená výběrová řízení a sdružené nákupy vedoucí k úsporám umožňujícím podporu širšího spektra aktivit a investic.
- Občané kraje mají mít možnost ovlivňovat krajské investice.
CO PRO TO BUDEME DĚLAT?
- Budeme sestavovat vyrovnaný rozpočet.
- Budeme hledat možnosti provozních úspor, samozřejmě s ohledem na zachování či zvyšování kvality poskytovaných služeb.
- I přes očekávaný propad daňových příjmů budeme investovat do klíčových oblastí krajské infrastruktury.
- Budeme využívat elektronická tržiště a aukce pro nákup komodit a časovat nákupy na nejvhodnější období.
- Budeme sdružovat nákupy (komplexní nákupní systém pro zřizované organizace kraje s možností připojení obcí).
- Budeme srovnávat uzavřené smlouvy s aktuálním tržními podmínkami a v případě nevýhodnosti budeme usilovat o přesmluvnění.
- Budeme pokračovat v detailní evidenci krajského majetku a zbytný majetek budeme prodávat cestou dosažení nejvyšší možné ceny (nabídková řízení a elektronické aukce). Nemovitý majetek budeme inzerovat na hlavních realitních serverech.
- Budeme investovat do snížení provozních nákladů (např. investice do úspor energií).
- Budeme pokračovat ve zveřejňování plnění rozpočtu formou rozklikávacího rozpočtu a rozšíříme jej až na úroveň jednotlivého dokladu (faktury).
- Budeme pokračovat ve zveřejňování všech smluv a objednávek s hodnotou nad 50 000 Kč.
- Zavedeme krajský participativní rozpočet.
Místní rozvoj Garant programového bodu:arch. Ondřej NovosadMotto: „Kraj musí podporovat udržitelný růst a tedy i udržitelné financování. Bez jasného cíle a promyšleného plánu, jak ho dosáhnout, není kam pokračovat.“
GARANT – ONDŘEJ NOVOSAD
ČEHO CHCEME DOSÁHNOUT?
- Udržitelné financování.
- Přímá podpora podnikání, řemesel a služeb.
- Originální přístup a seberealizace nadaných lidí je náš motor do budoucna.
- Využití stávajících nevyužívaných lokalit a objektů coby součást udržitelného rozvoje.
CO PRO TO BUDEME DĚLAT?
- V době ekonomických škrtů se mezi prvními odstavují projekty rozvoje a upřednostňuje se financování paušálních výdajů. Investice do rozvoje je chytré řešení s návratností nejen finanční.
- Díky podpoře regionálních produktů s velkou přidanou hodnotou, tradičních řemesel a kvalitních služeb bude náš kraj stabilní a jedinečný. Součástí této podpory je spolupráce při zakládání podnikání, spolufinancování projektů tradiční řemeslné výroby, správa databáze regionálních produktů a jejich kontrola.
- Budeme usilovat o úzkou spolupráci s TUL Liberec, středními a umělecko-průmyslovými školami tak, abychom podpořili nadané jedince v tom, co umí a chtějí dělat, aby v regionu zůstali a dostali šanci se seberealizovat a být přínosem pro nás všechny.
- Jednou z cest je i podpora tzv. HUB center se sdíleným prostorem, službami a s poradenskou činností.
- Další možností je založení „Bauhaus“ institutu – vysoké školy řemesel, která by navázala na tradiční řemesla (sklářství, textilní a oděvní obor), podpořila inovace a vzdělání.
- Kraj by měl revidovat všechny nemovité objekty pod svou správou. Stanovením jasné koncepce využití, správy a financování lze dosáhnout velkých úspor a možností do budoucna.
- Unikátem Libereckého kraje je jeho řemeslná historie a množství nevyužívaných objektů a brownfields, které jsou památkou na slavnou a bohatou minulost. Kraj je povinen s tímto dědictvím zkušeně zacházet, měl by být schopen investorům nabídnout udržitelnou cestu k jejich využití, sanaci ekologických zátěží, spolufinancování a podporování v rámci kraje a celé ČR. Pro brownfields je potřeba zrevidovat dosavadní kritéria a podmínky pro využití a poskytování dotací.
Kultura Garant programového bodu:Daniela WeissováMotto: „Udržet a rozvíjet kulturní aktivity v kraji, s přesahem do cestovního ruchu a tím pádem i do ekonomiky.“
GARANT – DANIELA WEISSOVÁ
ČEHO CHCEME DOSÁHNOUT?
- Aktivně, formou grantů či přímé podpory, podporovat rozvoj živé kultury v kraji.
- Podpořit zachování a rozvoj paměťových institucí jakožto center komunitního života.
- Hledat nový účel paměťových institucí.
- Zajistit podporu kulturního vyžití i v odlehlých částech krajů.
- Ctít zodpovědnost a nutnost postarat se o kulturní památky.
CO PRO TO BUDEME DĚLAT?
- Míra podpory kultury je odrazem vyspělé společnosti. Kultura byla, je a bude nositelem hodnot a musí zůstat nezávislá na politice a ideologiích.
- Budeme usilovat o rozvoj muzeí, knihoven, galerií a dalších paměťových institucí, které jsou často ústředním bodem komunitního života obcí a hlavním místem setkávání občanů. Podpoříme také oblastní divadla, která umožňují vystupování dramatických, hudebních a dalších těles. Tím chceme podněcovat a rozvíjet kreativitu napříč regiony.
- Paměťové instituce v krajích často selhávají jako místa setkávání a nedokážou zabránit trendům vykořenění a neztotožnění se s historií či místem. Budeme usilovat o to, aby ve spolupráci s výzkumnými institucemi regionům pomáhaly nalézat a plně využívat jejich výrobní, řemeslný, manufakturní a další potenciál tak, jak se tomu již v mnoha případech děje. Jsou to paměťové instituce, které mohou v lidech probouzet vztah k místům, kde žijí.
- Postaráme se o to, aby veřejné prostředky účinně pomáhaly rozvoji kulturního života rovnoměrně v celém kraji, včetně malých obcí i odlehlých regionů. A to zejména posílením různých dotačních a grantových nástrojů a jejich snazším dosažením.
- Posílíme kapacitní možnosti ZUŠ tak, aby mohly reagovat na zvýšenou poptávku.
- Budeme usilovat o udržení stávajících kulturních institucí, ale i o obnovu těch, kterým se zatím dostatečné pozornosti nedostalo.
Otevřený kraj Garant programového bodu:Jan TempelMotto: „Efektivita, spolupráce, otevřenost.”
GARANT – JAN TEMPEL
ČEHO CHCEME DOSÁHNOUT?
- Vzdělaná správa = efektivní správa.
- Otevřená data.
- Svobodný software.
- Transparentní výběrová řízení a investice.
- Kraj občanům.
- Dostupný veřejný internet.
- Kraj spolupracující.
- Otevření opozici.
- Zpřístupnění jednání komisí a výborů veřejnosti.
- Zastupitel veřejný.
- Kraj otevřený.
- Dotace přístupnější.
- Weby přehlednější.
- Kraj efektivní.
- Kraj podporující.
- Kraj odpovědný a zodpovědný.
- Krajský soud.
CO PRO TO BUDEME DĚLAT?
- Zasadíme se o vzdělávání nejen úředníků, ale i zastupitelů na úrovni kraje a obcí. Chceme z krajské úrovně podpořit a organizovat školení a další vzdělávání veřejné správy v různých oborech a zaměřeních, protože jen vzdělaná správa může být efektivní.
- Prosadíme na úrovni kraje i obcí využívání otevřených a strojově čitelných dat. Pouze na základě takových údajů lze snadno čelit problémům a nacházet jejich řešení.
- Budeme čelit zavádění vendor lock-inů, aby krajská data byla využitelná napříč softwary a chceme prosadit využití opensource programů, které uspoří nejen pořizovací náklady, ale i náklady budoucí, například pro export a zveřejňování. V případech, kdy svobodný software nebude k dispozici, chceme využít sdružené pořizování licencí a sjednocení softwaru nejen na úrovni kraje, ale i obcí.
- Zavedeme:
- Transparentní proces všech fází přípravy i realizace investičních záměrů. Zveřejnění investičního plánu a pasportu liniových staveb v majetku kraje online. Jeho aktualizace budou pravidelně k dispozici pro připomínkování veřejností.
- Transparentní nakládání s veřejnými prostředky ve všech fázích veřejných zakázek - od výběrového řízení přes uzavření smluv, faktury až po výstupy interních kontrol, zveřejníme i nabídky neúspěšných uchazečů.
- Výběr zhotovitelů znaleckých posudků až po konzultaci s příslušnou profesní organizací či jinou relevantní autoritou v oboru. Cílem je maximalizace objektivity a nestrannosti.
- Nepřipuštění firmy s neprůhledným vlastnictvím, tedy bez věrohodné informace o konečném vlastníkovi, k možnosti žádat o dotace.
- Prosadíme Fórum občanů jako poradní hlas. Chceme posílit kontakt mezi občany a politiky a úředníky krajské samosprávy. K tomu budou sloužit osobní setkání a internetová platforma včetně anket. Tato pozornost musí být věnována celému kraji, nejen největším městům. Případným úspěšným peticím za vyhlášení krajského referenda vyjdeme vstříc tak, aby k jeho vyhlášení došlo souběžně s nejbližšími volbami. Kraj bude o referendu aktivně a vyváženě informovat. Výsledkem se budeme řídit i při nižší účasti. V odůvodněných případech k zásadním rozhodnutím o investicích nebo budoucnosti kraje budeme referendum sami iniciovat.
- V minulosti se kvůli svobodnému přístupu k informacím budovaly knihovny, dnes je takovou knihovnou internet, bohužel veřejně nedostupný. Chtěli bychom přispět k rozšíření volného veřejného internetu, který občanům umožní snazší přístup k informacím i komunikaci s úřady a institucemi.
- Podpoříme a posílíme komunikaci mezi obcemi. Dnes se většina seskupení obcí věnuje turismu a dopravě, je ovšem potřeba vyměňovat si dobré i špatné zkušenosti napříč krajem ve všech oborech, spolupracovat na infrastruktuře a posilovat vazby. Budeme usilovat o vstup kraje do spolku Otevřená města.
- Prosadíme účast opozice na jednáních rady kraje a obsazení dozorčích rad i zástupci opozice.
- Prosadíme veřejný kalendář uvolněných zastupitelů, evidování lobbistických kontaktů. Zveřejníme výše finančních i nefinančních odměn spojených s naší činností na kraji a v krajem zřízených organizacích.
- Zavedeme online databázi rozhodnutí krajského úřadu v samostatné i přenesené působnosti nad rámec zákonem dané povinnosti a zveřejňování uzavřených smluv nad rámec zákona, tedy i pod 50.000 Kč, a to včetně smluv uzavíraných krajem zřizovanými organizacemi.
- Prosadíme kompletní elektronizaci a ztransparentnění procesu přidělování krajských dotací. Příjemci budou také po dobu udržitelnosti projektu prostřednictvím online portálu dokládat výstupy z věcného plnění. Veškeré dokumenty, stejně jako jmenovitá hodnocení žádostí včetně bodování, budou zveřejněny prostřednictvím portálu.
- Vše musí propojovat přehledné webové stránky jako rozcestník ke všem důležitým informacím. Mezi tyto webové stránky a informace patří také:
- Databáze aktuálních krajských strategických dokumentů a jejich postupná harmonizace.
- Propagace krajských dotačních titulů a grantů.
- Formuláře pro styk občanů s úřadem.
- Systém zasílání aktualit pro zájemce.
- Podporujeme použití moderních technologií pro efektivní management kraje. Především budeme usilovat o efektivní systém řízení projektů se zpětnou vazbou - standardní nástroj manažerského řízení, aby nedocházelo k tomu, že „pravá ruka neví, co dělá levá”. Aktualizujeme procesy krajského úřadu s cílem hledat příležitosti k digitalizaci a optimalizaci.
- Budeme usilovat o poskytování servisní podpory krajským organizacím. Koncentrujeme společné agendy na specializovaná odborná pracoviště, která je dokáží zajistit efektivněji. Např. školy mají učit, nikoli dělat správce, účetní, nákupčí apod. Navíc zavedeme poskytování IT servisu a podporu s administrativou dotací menším obcím.
- Prosadíme obsazení kontrolních výborů jinými osobami než zastupiteli jako opatření proti konfliktu zájmů. Budeme usilovat o revize stanov krajských obchodních společností s cílem zastropovat odměny členům statutárních orgánů, posílit pravomoci zastupitelstva a zlepšit transparentnost procesů.
- Chceme se zasadit o zřízení vlastního krajského soudu v Liberci.
Vzdělávání Garant programového bodu:Daniela WeissováMotto: „Vzdělávání je naším pasem do budoucnosti, zítřek patří lidem, kteří se na něj dnes připravují.”
GARANT – DANIELA WEISSOVÁ
ČEHO CHCEME DOSÁHNOUT?
- Svobodná a zároveň odpovědná volba vzdělávací dráhy, dostupnost vzdělávání.
- Větší atraktivita oborů středního odborného vzdělávání i prostřednictvím krajských stipendií pro žáky, zejména žáky škol uměleckých.
- Žáci a studenti to nesmí mít do školy nikdy příliš daleko.
- Důraz na význam celoživotního vzdělávání.
- Ředitelé škol mají mít možnost efektivně rozhodovat o koncepci dalšího rozvoje školy.
- Získávání kvalitních pedagogů a jejich udržení v regionech. Motivace k dalšímu profesnímu rozvoji.
- Zavádění demokratických principů na úrovni škol.
- Kvalitnější výuka cizích jazyků.
- Dokumenty a software, které vzniknou v průběhu vzdělávání, budou vždy vydávány pod svobodnými licencemi.
CO PRO TO BUDEME DĚLAT?
- Chceme podpořit rozmanitost vzdělávací nabídky s přihlédnutím k rozvojovým potřebám regionu. Alternativní formy vzdělávání je podle nás možné podpořit i ve veřejných školách v rámci hlavního vzdělávacího proudu.
- Chceme podpořit kvalitní a dostupné služby kariérového poradenství na školách, které by měly zájemcům o vzdělávání při respektování jejich individuálních potřeb zajistit dostatek informací pro odpovědnou volbu vzdělávací a profesní dráhy.
- V odborném vzdělávání chceme podpořit spolupráci se zaměstnavateli, propojit vzdělávání s praxí především díky realizaci odborného výcviku a praxe v reálném pracovním prostředí firem a zapojení odborníků z praxe do výuky. Za důležitý považujeme rovněž rozvoj kompetencí k podnikání u žáků středních odborných škol (podnikání jako způsob pracovního uplatnění, sebezaměstnání absolventů škol).
- Chceme zlepšit dopravní dostupnost škol a pomoci tak rodinám s bezpečnou cestou dětí do školy.
- Budeme podporovat zájmové kroužky a kurzy, občanské i profesní vzdělávání dostupné pro každého, a to pro všechny věkové skupiny obyvatel. Vytvoříme podmínky pro vzájemné vzdělávání uvnitř komunity formou přednášek a kurzů. Zejména v obcích a malých městech chceme i z pozice kraje podporovat tradici školy jako centra celoživotního vzdělávání s nabídkou vzdělávacích kurzů dalšího profesního vzdělávání. Tomu chceme pomoci volně šiřitelnými studijními materiály vytvořenými na školách a poskytnutím zázemí pro setkání za účelem vzdělávání.
- Chceme zlepšit podmínky pro rozhodování o budoucím vývoji školy jak z hlediska odborného profesního rozvoje pedagogických týmů, tak i po provozní a investiční stránce. Ředitel školy by měl být především dobrým manažerem a leaderem v oblasti pedagogické, v provozních a ekonomických agendách by měl mít zajištěnu dostatečnou podporu tak, aby nezabírala celou jeho kapacitu. Vedení školy by mělo mít možnost plánovat v dlouhodobějším horizontu než jeden rok, vytvářet finanční rezervy, a ty použít v souladu s dlouhodobou koncepcí školy. Podpoříme školy ve získávání sponzorů a mecenášů.
- V souvislosti s rozvojem škol je třeba věnovat zásadní pozornost učitelům a jejich kvalifikaci a řešení nedostatku učitelů v kraji, například nastavením konkrétních motivačních nástrojů (navýšení nadtarifní složky platu, příležitosti k dalšímu vzdělávání, služební telefony, dostatečné technické a technologické zázemí). Další vzdělávání pedagogických pracovníků by mělo být doplněno sdílením příkladů dobré praxe (síťování škol).
- Co školu trápí, ví nejlépe škola sama. Chceme posílit zapojení učitelů, rodičů a žáků do rozhodování a plánování škol, a to formou samosprávných orgánů. Podmínkou pro správná rozhodování jsou kvalitní informace. Škola musí pružně reagovat na podněty a informovat všechny zúčastněné. Do přípravy a projednávání strategických dokumentů by měla být zapojena veřejnost i starší žáci.
- Bez znalosti cizího jazyka se dnes neobejde prakticky žádný absolvent školy. Máme za cíl podporovat moderní způsob výuky jazyků. Podpoříme výuku s využitím jazykových aplikací pod vedením odborného lektora či rodilého mluvčího.
- Kraj by měl dbát na to, aby byly školy dobře vybavené a měly dostatek finančních prostředků na učební pomůcky. Chceme se rovněž zaměřit na vybavenost v oblasti informačních technologií a podpořit využívání nástrojů digitálního vzdělávání. Věda a výzkum jsou klíčovým bodem programů Pirátů a jejich podporu je třeba zohlednit i na krajské úrovni. A v našem kraji o to víc, že tu sídlí oceňované výzkumné středisko Akademie věd a firma TOPTEC, jejíž výsledky pracují v dalekém vesmíru v programu NASA.
- Studijní materiály vytvořené na školách budou volně šiřitelné. Již vytvořené informace bude možné snadno a levně použít v budoucnu a občané je budou mít k dispozici pro samostatné sebevzdělání. Absolventi tak získají jednoduchou možnost, jak kdysi nabyté znalosti doplňovat. Podporujeme svobodné vzdělávací projekty jako je Wikipedie, které považujeme za vhodné k zapojení studentů, jejichž snaha tak může být ku prospěchu ostatním.
VOLNOČASOVÉ AKTIVITY A SPORTOVÁNÍ
Budeme usilovat o podporu kulturních aktivit a vyžití. Zde zejména vyhodnocením kapacit a financování ZUŠ a jejich navýšením, které odpovídá současné poptávce v jednotlivých městech. Stejně jako ve sportovních aktivitách, by žáci měli mít možnost realizovat se v těch kulturních.
ČEHO CHCEME DOSÁHNOUT?
- Budeme usilovat o dostupné sportovní vyžití.
- Finanční podporu si zaslouží primárně amatérské sportovní kluby a komunitní projekty.
- Sportoviště musí sloužit široké veřejnosti.
- Podpoříme snížení administrativy pro amatérské sportování a volnočasové aktivity.
CO PRO TO BUDEME DĚLAT?
- Sportování a volnočasové aktivity vnímáme jako výraznou prevenci sociálně-patologických jevů a civilizačních chorob. Našim cílem je propagace a přímá podpora sportování a zdravého životního stylu bez rozdílu věku, sociálního postavení a fyzického omezení, a to především v místě bydliště. Možnost sportovního vyžití musí být dostupná všem, především však dětem a mládeži.
- Subjekty v oblasti profesionálního sportu, které jsou komerčně úspěšné, mají z našeho pohledu menší prioritu z hlediska financování z veřejných prostředků, než podpora amatérského a volnočasového sportování. Naopak chceme podporovat právě amatérské sportovní kluby a komunitní projekty, a vytvořit tak podmínky pro volnočasové aktivity pro co nejširší spektrum občanů. Pokud jde o profesionální sport a další druhy sportovní zábavy, tyto aktivity lze financovat z veřejných prostředků, nikoliv však ze zdrojů určených na podporu amatérského a volnočasového sportu.
- Podpoříme dostupná, multifunkční a bezbariérová hřiště a sportoviště pro širokou veřejnost. Budeme také podporovat možnost využití sportovišť při školách pro širokou veřejnost a tím zároveň rozvíjet roli škol jako komunitního centra.
- Chceme se zaměřit na snižování administrativy a byrokracie pro subjekty poskytující možnost amatérského sportování a dalších volnočasových aktivit a umožnit jejich víceleté a průběžné spolufinancování.
Vnitro a bezpečnost Garant programového bodu:Helena VondrákováMotto: „Bezpečnost v kraji i na internetu.”
GARANT – HELENA VONDRÁKOVÁ
ČEHO CHCEME DOSÁHNOUT?
- Zlepšíme fungování IZS.
- Problémové lokality v kraji nám nejsou lhostejné.
- Postavíme se kybernetické kriminalitě a šíření dezinformací.
- Zrychlíme projednávání řízení obecní policie.
CO PRO TO BUDEME DĚLAT?
- Zlepšíme propojenost informačních systémů IZS Libereckého kraje s informačními systémy sousedících států (Německo, Polsko). Spolu s přeshraničními státy také vypracujeme krizový a havarijní plán.
- Budeme motivovat zájemce o práci v IZS výhodami vedoucími ke zkvalitnění jejich života. Podpoříme obecní dobrovolné hasičské sbory, a to obzvlášť v záplavových oblastech.
- Poskytneme finanční prostředky na centrální nákup techniky pro nedostatečně vybavené stanice dobrovolných hasičů.
- Vytvoříme manuál a školící systém pro krizové situace určený pro starosty obcí ve variantách podle velikosti obce.
- Budeme usilovat o podporu organizací, které řeší problémové lokality a snaží se o reálnou emancipaci menšin. Tyto organizace musí zprostředkovávat jednání s úřady, řešení dluhových situací, informace o trhu práce a další společenské zásady, které vedou k řádnému životu a snižují podhoubí pro kriminalitu.
- Zafinancujeme obecní programy pracovníků prevence proti kriminalitě. Budeme dbát na to, aby byli tito pracovníci nabíráni přímo z problémových lokalit.
- Podpoříme spolky zabývající se ochranou zranitelných skupin občanů (děti, senioři) proti kybernetické kriminalitě, kyberšikaně a dalších nástrahám internetu (dezinformace, řetězové e-maily apod.).
- Chceme usnadnit a zpřehlednit řízení jak pro občany, tak pro příslušníky sborů. Z toho důvodu finančně i organizačně podpoříme nákup terénního záznamového zařízení pro obecní policejní sbory.
Program pro Krajské volby Garant programového bodu:Zbyněk MiklíkZdravotnictví kraje
Garant – Zbyněk Miklík
motto: „Zdravý kraj”
Dostupná zdravotní péče. Získávání, stabilizace, motivace zdravotního personálu = dostatek zdravotního personálu. Specializace nemocnic kraje při současném zachování akutní péče v regionech (Turnov, Frýdlant a další) Podpora výstavby CUM (Centrum urgentní medicíny) Krajská nemocnice Liberec, a.s.
Zdravotnictví - Podrobný program
Moderní kraj
Garant – Zbyněk Miklík
motto: „Komunikace s úřady snadno a bezpečně z pohodlí
Digitální, moderní kraj umožňující jednání s úřady z domova. Dáme občanům možnost snadné, elektronické komunikace s úřadem. Kraj, který využívá chytrých a moderních technologií. Každý občan musí mít možnost, nikoliv povinnost, využívat nové technologie, elektronicky komunikovat s úřadem. Našim cílem je zpřístupnění úřadů on-line pro ty kteří preferují tuto formu komunikace a samozřejmě i fyzicky pro ty, kteří elektronicky komunikavat nechtějí, nemohou, nebo prostě upřednostňují fyzickou návštěvu úřadu. Umožnit přístup vozíčkářům, neslyšícím, nevidomým, slabozrakým a dalším potřebným.
Moderní kraj - Podrobný program
Doprava
Garant – Václav Židek
motto: „Čas strávený na cestě se do života počítá“
Cestování v kraji i mimo něj musí být časově efektivní, pohodlné a ideálně veřejnou hromadnou dopravou, kdy se cestující může místo řízení věnovat jiným činnostem a tak čas „na cestě“ využít efektivněji nebo prostě jen k zábavě. Ideální je co nejméně cestovat a tím šetřit čas, prostředky a přírodu. K tomu je potřeba decentralizace služeb, pracovních příležitostí, vzdělávání a státní správy.
Veřejná doprava
- musí být dostupná, dlouhodobě zajímavější než osobní automobilová doprava. Tedy musí v sobě kombinovat efektivní využití času při komfortní cestě, která zároveň bude cenově zajímavější než individuální doprava, přitom energeticky a ekonomicky efektivní.
Silniční doprava
- uděláme silniční síť efektivně technicky udržovanou, s minimálním negativním dopadem na ekologii. Silniční síť vede do každé obce, propojme ji k s veškeré infrastrukturou i ve vertikalním směru, včetně zelené a modré infrastruktury. Zasadíme se o dokončení slibovaných obchvatů a zlepšení dopravní situace v obcích, které mají problémy s transitní dopravou.
Železnice
- musí být nejatraktivnější část veřejné hromadné dopravy, zajistíme návaznost, jak časovou, tak logistickou. Zajistíme snadný přestup z ostatních druhů veřejné i individuální dopravy. Železnice bude dosahovat dobrého komfortu pro cestující a zároveň poskytovat dobrý poměr cena / výkon. Budeme usilovat o co nejrychlejší vybudování nové tratě do Mladé Boleslavi a to ve standardu vysokorychlostní železnice. Železnice musí sloužit jako páteř dopravní sítě a mít maximální ekologický a transportní přínos.
Modrozelená infrastruktura
Garant – Václav Židek
motto: „biodiverzita a dostatek vody je základ ekosystému, který nás živí”
Kraj musí podporovat zadžování vody v krajině a biodiverzitu, veřejné finance musí sloužit veřejnému zájmu. Pokud se kraj projekčně, finančně či územně podílí na projektu, musí vyžadovat stavby v souladu se strategií zadržování vody v krajině (tím i snižovat náklady na údržbu zeleně, snížení škod vodní a větrnou erozí půdy) a také v souladu se zachováním či rozšířením biodiverzity. Kraj musí sloužit jako garant rozvoje zeleno-modré infrastruktury.
Modrozelená infrastruktura - Podrobný program
Životní prostředí
Garant – Václav Židek
motto: „Dnešní problémy musíme řešit my, nepředávat je dalším generacím”
Kraj musí podporovat zadržování vody v krajině a biodiverzitu, musí pečovat o ornou půdu, rostlinné a živočišné druhy ve svém kraji. Zadržování vody vnímáme jako důležité, proto se mu věnujeme samostatně i v bodu modrozelená infrastruktura. Kraj musí efektivně chránit svou krajinu a přírodu. Musí napříč resorty pracovat na obnově krajiny a přírody. Řešit prioritně otázku sucha, spolupracovat s vlastníky na řešení oživení zemědělské půdy, usilovat o zdravější lesy a ochranu druhů. Mít řešení pro hospodaření s odpady.
Životní prostředí - Podrobný program
Participativní kraj
Garant – Zbyněk Miklík
motto: „Občané rozhodují”
Jednáme s lidmi otevřeně. Našim cílem je dobře informovaný občan, který je schopný zasahovat do rozhodování Libereckého kraje. Zapojení obyvatel měst do participativního a komunitního plánování rozvoje měst.
Participativní kraj - Podrobný program
Sociální politika
Garant – Daniela Weissová
motto: „Aktivně spolupracovat s obcemi a městy na změně v přístupu k sociálním problémům.”
Moderní a dostupné sociální služby. Efektivní plánování sociálních služeb. Meziresortní spolupráce a plánování v kraji a napříč kraji v ČR. Zaměříme se na podporu poskytování péče v přirozeném domácím prostředí a alternativní způsoby bydlení pro seniory - podpoříme výstavbu komunitního bydlení, realizaci sdíleného bydlení, nebo dostupnost menších bytů. Upřednostníme podporu komunitních služeb, pobytových i terénních, před velkokapacitními ústavy. Zajistíme dětské skupiny, rodinná centra a další zařízení pro rodiny s dětmi. Pomůžeme rodinám sladit péči o děti a práci.
Sociální politika - Podrobný program
Cestovní ruch
Garant – Jarmila Valešová
motto: „Cestovní ruch jako přínos pro místní”
Kraj má zvát k návštěvě domácí i zahraniční turisty. V dnešní době je třeba nesoustředit se pouze na lákání co největšího počtu turistů na tradiční magnety Libereckého kraje ale posílit atraktivnost méně navštěvovaných lokalit podporou turistické infrastruktury tj. posilováním kapacit stávajících a budováním nových. Podporou prestiže středních odborných škol a učňovských oborů má kraj pomáhat v řešení nedostatku kvalifikovaných pracovníků v cestovním ruchu.
Cestovní ruch - Podrobný program
Hospodaření kraje
Garant – Jarmila Valešová
motto: „Každá koruna se počítá…… a vykazuje”
Krajské hospodaření má být maximálně efektivní a otevřené. Kraj musí činit všechny kroky, aby maximalizoval své příjmy. Kraj musí pečlivě řídit provozní výdaje tak aby mohl v maximální možné míře investovat. Kraj má detailně zveřejňovat jak naložil s veřejnými prostředky. Kraj má zapojovat své občany do rozhodování.
Hospodaření kraje - Podrobný program
Místní rozvoj
Garant – Ondřej Novosad
motto: „Kraj musí podporovat udržitelný růst a tedy i udržitelné financování. Bez jasného cíle a promyšleného plánu jak ho dosáhnout není kam pokračovat.”
Kraj musí pokračovat v projektu Místní agendy 21, Zdravý kraj. Dále musí přijmout Agendu 2030, sledovat cíle udržitelné krajiny a zajistit promyšlený plán rozvoje se stabilním financováním. Stabilní a udržitelný růst je v zájmu nás všech a jedině tehdy můžeme hrdě předat krajinu, kde žijeme, našim dětem.
Místní rozvoj - Podrobný program
Otevřený kraj
Garant – Jan Tempel
motto: „Efektivita, spolupráce, otevřenost”
Chceme informované občany, odborně zdatný kraj na všech úrovních a efektivní správu a součinnost. Prosadíme na úrovni kraje i obcí využívání otevřených a strojově čitelných dat. Budeme čelit zavádění vendor lock-inů, aby krajská data byla využitelná napříč softwary a chceme prosadit využití opensource programů, které uspoří nejen pořizovací náklady, ale i náklady budoucí, například pro export a zveřejňování. Zavedeme transparentní výběrová řízení a investice. Prosadíme Fórum občanů jako poradní hlas.
Otevřený kraj - Podrobný program
Vzdělávání
Garant – Daniela Weissová
motto: „Vzdělávání je naším pasem do budoucnosti, zítřek patří lidem, kteří se na něj dnes připravují.”
Kvalitní management školy, včetně pedagogického sboru a rozvoj školy. Spolupráce s firmami, univerzitou a institucemi na propojení škol s praxí. Kvalitní, svobodné a participativní střední, vyšší a následně celoživotní vzdělávání.
Vnitro a bezpečnost
Garant – Helena Vondráková
motto: „Bezpečnost v kraji i na internetu.”
Zlepšíme propojenost informačních systémů IZS Libereckého kraje s informačními systémy soudících států (Německo, Polsko). Budeme usilovat o podporu organizací, které řeší problémové lokality a snaží se o reálnou emancipaci menšin. Podpoříme spolky zabývající se ochranou zranitelných skupin občanů (děti, senioři) proti kybernetické kriminalitě, kyberšikaně a dalších nástrahám internetu. Chceme usnadnit a zpřehlednit řízení jak pro občany, tak pro příslušníky sborů.
-
Pirátští kandidáti pro Volby do dolní komory Parlamentu České republiky 2021 za Liberecký kraj