Turówské fiasko. Nenechme se vydírat, po zvýšení sankcí budou Poláci k dohodě ochotnější
Ostře sledované česko-polské bilaterální jednání skončilo, zdá se, neúspěchem. Neochota a manipulace ze strany našich severních sousedů brání smysluplnému posunu. To ovšem stojí především Poláky půl milionu eur denně a zdá se, že je to stále málo. Mezitím nadále dochází k devastaci životního prostředí na společné hranici a potlačování práv českých občanů.
Je třeba navýšit sankce za Turów. Postojů odvolaného polského velvyslance v ČR si vážím
Jádro problému spočívá v záměru rozšířit a prohloubit hnědouhelný důl Turów v bezprostřední blízkosti hranice s Českem a Německem. Obyvatelé obou zemí se v některých případech již potýkají s problémem ztráty vody ve studnách a obávají se i další zátěže jako je hluk a prašnost. Polská strana nejenže o omezení těžby v dole nechce ani slyšet, ale dokonce povolilo rozšíření těžby do roku 2044, aniž by bralo české námitky v potaz. Důl v Turówě je podle představitelů sousedního státu údajně klíčový z hlediska zaměstnanosti v regionu v návaznosti na samotnou těžbu, ale i pro fungování nedaleké tepelné elektrárny vlastněné skupinou PGE. Ta je právě uhlím z Turówa zásobená a oba zmíněné podniky v oblasti dávají práci tisícům lidí.
Piráti založili místní sdružení Českolipsko a zvolili jeho vedení
Plánované setkání Pirátů z Libereckého kraje v České Lípě poslední listopadový den mělo mimojiné za cíl zvolit předsednictvo pro nově vzniklé místní sdružení Českolipsko. Vznik MS Českolipsko s působností ve vymezené oblasti ORP Česká Lípa a obci Jablonné v Podještědí včetně všech příslušných oblastí byl diskutován na internetovém fóru od října a schválen hlasováním Krajského Fóra 29. listopadu 2019.
Reakce na článek Petra Židka
Petr Židek (ODS) ve svém článku o stavu bazénu v ZŠ Švermova uvedl několik věcí, které je nutno uvést na pravou míru. Takže – pojďme se podívat na fakta, která budou jistě zajímavá.