Netransparentnost mi vadí, výsledná podoba smlouvy k Turówu má pozitiva i negativa
Po třičtvrtě roce jednání se může při pohledu zvenčí zdát, že byla česko-polská smlouva o kompenzacích za dopad těžby v hnědouhelném dole Turów uzavřena narychlo. Osobně jsem se mnoha jednání s polskou stranou účastnil. Při pohledu zevnitř to jako ukvapené nevnímám a konečnou podobu smlouvy nahlížím z několika úhlů. Ve výsledku jde o dobrý krok a lepší strategii, než nekonečné soudní spory v každé konkrétní kauze poškozených.
Česko se může kvůli Turówu obrátit na soud, ale voda bude z naší krajiny odtékat dál
K dalšímu posunu došlo v otázce problematiky polského hnědouhelného dolu Turów. Česká strana se snažila s polským protějškem dosáhnout mimosoudního řešení problémů způsobených těžbou, ale přes veškeré úsilí a pomoc od ministerstev zahraničí a zemědělství se jej dosáhnout nepodařilo. Nyní dala české straně Evropská komise za pravdu a vše směřuje k Soudnímu dvoru Evropské unie.
Podporujeme požadavek kompenzace vzniklých nákladů v souvislosti s ilegální těžbou v dole Turów
Liberecký kraj v souladu s Ministerstvem životního prostředí ČR požaduje nepokračovat v další těžební činnosti v polském hnědouhelném dolu Turów, neboť povolení k těžbě bylo platné do konce dubna 2020 a jeho prodloužení bylo učiněno v rozporu s unijním právem. Kraj žádá o ukončení porušování evropských směrnic a kompenzaci škod.
Piráti svědky nezákonného rozšíření dolu Turów, celá kauza stojí před Evropskou komisí
Na programu prvního jednání zástupců České republiky, Polska a Evropské komise, které proběhlo v pátek v Bruselu, byl podnět České republiky o prodloužení a rozšíření povolení těžební činnosti v polském dole Turów. Piráti již více než rok tlačí na Ministerstvo životního prostředí, aby hájilo české zájmy, tedy aby došlo k okamžitému zastavení nelegální těžby na polském území, které negativně ovlivňuje kvalitu života a životní prostředí na české straně hranice. Evropská komise by se ke sporu měla oficiálně vyjádřit do konce roku 2020. Pirátská poslankyně a předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová, poslanec za Liberecký kraj Tomáš Martínek a radní pro životní prostředí a zemědělství Libereckého kraje Václav Židek vyrazili přímo do terénu, aby zhlédli aktuální stav těžby a celou situaci na česko-polských hranicích.