Zpráva z prosincového zasedání zastupitelstva Libereckého kraje

Zpráva z prosincového zasedání zastupitelstva Libereckého kraje

I tentokrát zastupitelé projednávali celou řadu bodů, z nichž za zmínku stojí zejména úprava znění Statutu Dotačního fondu Libereckého kraje, konkrétně doplnění další formy pro zasílání žádostí o dotaci. Dosud musela být žádost o dotaci vždy zaslána elektronicky přes webový portál Libereckého kraje a zároveň datovou schránkou nebo v listinné verzi s podpisem. Elektronicky podaná žádost přes webový portál LK neumožňovala podepsání žádosti, tj. dodržení zákonného požadavku. V současné době je umožněno podepsat tuto žádost uznávaným elektronickým podpisem a ve formátu PDF ji přiložit spolu s ostatními přílohami při odesílání žádosti o dotaci. Cílem těchto úprav je postupné zjednodušení celého procesu podávání žádostí o dotaci a postupná elektronizace systému v rámci koncepce Chytřejší kraj, kterou se snaží naplnit náměstek Zbyněk Miklík a jeho IT team.

Zastupitelé dále schválili vyhlášení dotačního programu pro rozvoj cyklistické dopravy v celkovém finančním objemu 4.600.000 Kč za účelem podpory výstavby, rekonstrukce, údržby a opravy pozemních komunikací pro cyklodopravu. Zastupitelé také odsouhlasili vyhlášení navazujícího dotačního programu na jejich projektovou přípravu.

Radní za Piráty, Václav Židek, přinesl na zasedání bod týkající se poskytnutí individuální dotace ve výši 500 000 Kč Nábytkové bance Libereckého kraje, z.s. Za teprve 7 měsíců své činnosti NBLK potvrdila, že o její služby má zájem jak široká veřejnost z hlediska nabídky tzn. darování již nepotřebného nábytku, který by se jinak stal odpadem, tak i organizace v sociálních službách a odbory měst z hlediska poptávky materiální pomoci lidem v nouzi. Tím NBLK naplňuje jednak aspekt environmentální - minimalizace množství komunálního odpadu, tak aspekt sociální. NBLK je závislá na financování z veřejných zdrojů. Poskytnuté finanční prostředky budou využity na personální navýšení pro distribuci materiální pomoci.

Finanční podporu ve výši 26.668.000 Kč odsouhlasili zastupitelé také pro Záchrannou službu Libereckého kraje. Ztráta organizace je z velké části způsobena rozdílem mezi výnosy od zdravotních pojišťoven, které nedosahují předpokládané výše, a zákonným nárůstem mzdových nákladů.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Jak se připravuje fotovoltaická elektrárna Ralsko

Jak se připravuje fotovoltaická elektrárna Ralsko

Liberecký kraj připravuje ambiciózní projekt výstavby fotovoltaické elektrárny na ploše bývalého vojenského letiště Ralsko. Elektrárna, jejíž instalovaný výkon by mohl být až 104 MWp a vyrobí ročně zhruba až 104 000 MWh, by mohla významně změnit energetickou soběstačnost Libereckého kraje a snížit náklady kraje na energie, které by následně mohl využít pro lepší veřejné služby. V médiích se v minulých dnech objevily informace o zájmu Policie České republiky v souvislosti s přípravou tohoto projektu. Dosud nejsou známy žádné podrobnosti. Zastupitelé Libereckého kraje dnes obdrželi informace o probíhající přípravě FVE Ralsko a pokládáme za správné, aby se s nimi mohli seznámit i občané kraje.

Toulavé kočky: potřebujeme tři kroky k řešení

Toulavé kočky: potřebujeme tři kroky k řešení

Populace toulavých zvířat nejen v Česku, ale i v Evropě roste. Zatímco na opuštěné a toulavé psy je česká legislativa poměrně dobře připravena, stejně jako se řeší jejich nelegální množení v množírnách, kočky zůstávají stranou zájmu. V Evropě se nachází podle odhadů sto milionů volně se potulujících psů a dvojnásobný počet koček. V Česku pak podle některých údajů počet toulavých koček přesahuje třicet tisíc a roste geometrickou řadou. Jde ovšem o odhady, protože nástroje k evidenci koček chybí. Citelně to zasahuje útulky, které jsou plné zvířat, o které se nikdo nechce starat a s ohledem na množení koček nejen v množírnách, ale narozených „na ulici“ jde o předem prohranou bitvu. Útulky mohou praskat ve švech a koček bude stále přibývat.