Změním regionální surovinovou politiku

Změním regionální surovinovou politiku

Během kampaně se mě lidé ptali, co konkrétně chci prosadit na kraji. V programu máme hodně jasných věcí jako například obchvaty Turnova, České Lípy a Mimoně. Chtěl bych prosadit rozvoj modro-zelené infrastruktury. Ale v hlavě mám jasný cíl, jak změnit jeden konkrétní dokument – Regionální surovinovou politiku.

Liberecký kraj v ní mapuje nerostné bohatství kraje, možnosti získání surovin a jejich předpokládanou spotřebu. Je to komplexní dokument, který má bez příloh kolem 250 stran. Zasahuje do několika oblastí zároveň. Část oblastí, které ovlivňuje, je výrobní linie – od těžby po konečný produkt. Druhá, řekl bych vertikální osa je nad každou krokem linie výrobní. Tam zasahuje do několika oblastí – životní prostředí, sociálně pracovní, ekonomické a občanské.

Přitom se jasně klade důraz na tu výrobní linii. Vše se podřizuje výrobní potřebě kraje a hledí se primárně na naplnění těchto potřeb. Na nedávné prezentaci (myslím, že to byl květen) v souvislosti s těžbou na Tlustci se nerostné suroviny podle kraje měly získávat jen těžbou nebo dovozem. Až po mé připomínce zapracovali druhotné suroviny, recyklovaný stavebně demoliční odpad (SDO).

A to se dostáváme k tomu, co si dávám za cíl na ty 4 roky v zastupitelstvu. Změnit regionální surovinovou politiku. Zachovat plnění potřeb výrobní linie, zároveň však více reflektovat vertikální osu (dříve zmíněnou). Počítat s recyklací i v oblasti SDO (tvoří 1/3 všech odpadů v kraji), jako s plnohodnotným zdrojem. Už teď jsou způsoby využití, kde není problém uplatnit kvalitativně nižší recyklát z netříděného stavebně demoličního odpadu. Ale otevírají se nové možnosti, jak dosáhnout efektivního zpracování demoličního odpadu i do kvalitnějších stavebních materiálů. Všechny tyto možnosti je potřeba zmapovat, zjistit jejich kapacitu jako zdroje a zajistit jejich využití. V neposlední řadě je zařadit jako zdroj i do surovinové politiky kraje, kde nahradí jasně definovanou část těžených surovin.

Recyklace ulehčí životnímu prostředí. Tím, že se zmenší objem těžby, sníží se její společenský dopad (hluk, prašnost, doprava). Recyklace přinese nové podnikatelské a pracovní příležitosti, v neposlední řadě i prostor pro inovační výzkum.

V tom všem by náš kraj mohl hrát vůdčí roli, a to nejen v ČR, ale i v rámci Evropy by se mohl stát důležitým vývozcem know-how a technologií.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Jak se připravuje fotovoltaická elektrárna Ralsko

Jak se připravuje fotovoltaická elektrárna Ralsko

Liberecký kraj připravuje ambiciózní projekt výstavby fotovoltaické elektrárny na ploše bývalého vojenského letiště Ralsko. Elektrárna, jejíž instalovaný výkon by mohl být až 104 MWp a vyrobí ročně zhruba až 104 000 MWh, by mohla významně změnit energetickou soběstačnost Libereckého kraje a snížit náklady kraje na energie, které by následně mohl využít pro lepší veřejné služby. V médiích se v minulých dnech objevily informace o zájmu Policie České republiky v souvislosti s přípravou tohoto projektu. Dosud nejsou známy žádné podrobnosti. Zastupitelé Libereckého kraje dnes obdrželi informace o probíhající přípravě FVE Ralsko a pokládáme za správné, aby se s nimi mohli seznámit i občané kraje.

Toulavé kočky: potřebujeme tři kroky k řešení

Toulavé kočky: potřebujeme tři kroky k řešení

Populace toulavých zvířat nejen v Česku, ale i v Evropě roste. Zatímco na opuštěné a toulavé psy je česká legislativa poměrně dobře připravena, stejně jako se řeší jejich nelegální množení v množírnách, kočky zůstávají stranou zájmu. V Evropě se nachází podle odhadů sto milionů volně se potulujících psů a dvojnásobný počet koček. V Česku pak podle některých údajů počet toulavých koček přesahuje třicet tisíc a roste geometrickou řadou. Jde ovšem o odhady, protože nástroje k evidenci koček chybí. Citelně to zasahuje útulky, které jsou plné zvířat, o které se nikdo nechce starat a s ohledem na množení koček nejen v množírnách, ale narozených „na ulici“ jde o předem prohranou bitvu. Útulky mohou praskat ve švech a koček bude stále přibývat.